LNG секторът на САЩ е под сериозен натиск

LNG секторът на САЩ е под сериозен натиск

Секторът за втечнен природен газ (LNG) на Съединените щати (САЩ) се сблъсква с все повече предизвикателства – от съдебните спорове с природозащитници и контрагенти до замразяването на разрешителните за нови обекти от федералните власти. Което забавя експанзията на най-големия световен износител на горивото.

Надпреварата за замяна на руските газови доставки доведе до скок на глобалното търсене, но пред американските проекти за износ изскачат все повече препятствия. Два терминала за десетки милиарди долари, които са в процес на строителство на крайбрежната ивица на щата Тексас на Мексиканския залив с финансовата подкрепа на “Ексън мобайл” и “Тотал енержи”, се натъкнаха на нови пречки, които се очаква да доведат до закъснения на дейностите по изграждането им. Което увеличава несигурността около бъдещия ръст на доставките, създадена от решението на администрацията на щатския президент Джо Байдън да спре издаването на нови експортни разрешителни.

“Заводите за втечнен природен газ са енергийна инфраструктура и изграждането й в Америка днес е трудно”, коментира Кевин Бук – управляващ директор на фирмата за проучвания ClearView Energy partners.

Газовият сектор на Съединените щати процъфтява през последните години заради нарастващото търсене, особено от Европа след нахлуването на Русия в Украйна. Американците изместиха през 2023-а Австралия от първото място сред най-големите световни износители на втечнен природен газ като всеки ден транспортираха по 336.8 млн. куб. м от горивото – напълно достатъчни да задоволят общите нужди на Германия и Франция. Играчите от дектора пък чертаеха амбициозни планове да удвоят експорта до края на десетилетието.

Въпреки търсенето на американското синьо гориво обаче предизвикателствата пред въвеждането на нови терминали са десетки милиарди долари в експлоатация се множат. През този месец “Ексън мобайл” и “Катар енърджи” отложиха с шест месеца началото на проекта си в Тексас “Голдън пас” на стойност 11 млрд. щ. долара след сблъсък с водещия изпълнител Zachry Holdings заради раздуващите се разходи. Zachry подаде през май молба за защита от кредиторите, а през последните седмици изправената пред фалит компания се съгласи да даде разрешение на собствениците на проекта да наемат нов водещ изпълнител и да продължат строителството. Финансовият директор на “Ексън” Кейти Майкълс приветства споразумението като сериозен фактор за приключване на рботата по съоръженията.

Проектът “Некст дикейд” на “Рио гранде” за 18 млрд. щ. долара също понесе удар през август след като съсебен състав отмени важен документ на регулаторните органи, одобряващ строителството, след като той беше атакуван по съдебен ред от природозащитни и общински организации. Компанията, в която френският енергиен гиганг “Тотал енержи” притежава 17% дял, обеща да предприеме “всички възможни правни и регулаторни действия”, за да гарантира, че първата фаза на проекта, която трябва да го въведе в експлоатация през 2027-а, ще бъде завършена навреме и че следващите по-късни еапи “няма да бъдат забавени неоснователно”.

Акциите на “Некст дикейд” са забугибил около 40% от пазарната си оценка след съдебното решение, което, според главния изпълнителен директор Мат Шатцман ще има дългосрочни последици извън този проект. “Ако присъдата бъде потвърдена, създаденият от съдебните действия прецедент има потенциал да оспори валидността на всички издадени федерални разрешителни за инфраструктурни проекти, защото за тях ще е трудно да привлекат капиталови инвестиции докато не получат окончателни, неподлежащи на обжалване, позволения”.

Когато заработят на пълна мощност, комбинираният експортен капацитет на съоръженията на “Голдън пас” и “Рио гранде” ще достигне 167.07 млн. куб. м на ден – почти половината от изнсените през 2023-а количества от американците.

Закъсненията за въвеждането в действие на проектите в САЩ заплашват да свият вече отънелия пазар и да качат цените. Забавянето на “Голдън пас” ще изтеги от пазара 2.3 тона втечнен природен гази през идната година и 5.2 млн. тона през 2026-а, по сметки на “Уд Макензи”.

Последните спънки увеличиха главоболията на сектора, чието бързо разрастване от създаването му през 2016-а беше блокирано през 2024-а след като през януари администрацията Байдън спря да издава нови разрешителни за износ за терминали докато Министерството не енергетиката не приключи с проверката на ползите от тях. А това забави напредъка на проектите, получили зелена светлина. През миналата година три такива съоръжения с рекорден комбиниран капацитет от 37.5 млн. тона са достигнали особено важната финална фаза за инвестиционно решение, по данни на “Уд Макензи”. Докато през 2024-а нито един проект не е получил инвестиционна благословия.

Въпреки че мораториумът на Вашингтон беше отменен през юли от федералния съд, никакви нови разрешителни не са били издавани оттогава и играчите от бранша не очакват каквито и да било промени преди президентските избори през ноември. Според анализатори на “Уд Макензи”, “предприемачите и купувачите на втечнен природен газ очакват яснота от съдебните органи и от вота за нов президент, които да премахнат неяснотите”. Проучването на Министерството на енергетиката пък се очаква да приключи до март 2025 година.

Кандидатът на републиканците Доналд Тръмп увери, че ако бъде избран, ще започне да издава незабавно експортни разрешителни. Експерти от бранша очакват новият претендент на демократите Камала Харис също да сложи край на забраната. Тя обаче ще се сблъска със силната съпротива на природозащитните организации и на регионалните активисти при всеки опит да ускори процеса на предоставяне на разрешителни за сектора, който, според тях, разрушава крайбрежните икосистема и вреди на местните общности.

Сред ищците по съдебния процес срещу “Некст дикейд” е и племето от Тексас Carrizo/Comecrudo, което твърди, че проектът осквернява грубо свещените земи и се заканва да продължи да се противопоставя на изграждането на съоръженията. “Ще се борим до последното си пени”, кълне се племенният вожд Хуан Манкиас.

Несигурността в Съединените щати принуждава някои купувачи да започнат да се оглеждат за други доставчици – акт, който би могъл да прекрати изцяло някои проекти, защото най-едрите потребители искат договори с по-ясни времеви графици.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст