Започна обратното броене за българското участие на форума за съвременен танц Tanzmesse

Tanzmesse

Тази година за първи път от три десетилетия насам България ще участва на най-голямата платформа за професионален съвременен танц в света. Това е Tanzmesse 2024, която ще се проведе от 28 август до 31 август в германския град Дюселдорф, съобщава на сайта си министерството на културата. На форума ще участват над 60 държави.

България ще участва с щанда “Bulgarian Dancescapes”, който е подготвен от фондация „Пловдив – Европейска столица на културата 2019“ и One Dance Festival, с подкрепата на министерството на културата.

На щанда “Bulgarian Dancescapes” посетителите ще могат да получат актуална информация за българската съвременна сцена за танц и пърформанс на артисти, куратори, културни мениджъри, организации и заинтересовани страни.

yanicza atanasavo mina stoyanova
Яница Атанасова, фотография – Мина Стоянова

Освен това ще могат да се срещнат с артистите – Яница Атанасова, Александър Георгиев, Деян Георгиев, Коста Каракашян и Неда Ружева от колектива Trevoga.

Яница Атанасова е хореограф и танцьор и преподавател по „Съвременни танцови техники“ в Нов български университет. Преди това известно време е живяла и работила като изпълнител в Италия. След като се връща в България, през 2021 г. е номинирана за Награда за полет в изкуството „Стоян Камбарев“ за танцовия филм, създаден в съавторство с Татяна Соколова – „Задължително приятно“. През 2022 г. създава танцовия пърформанс „Пастет“, който е номиниран за „Икар“.

Александър Георгиев в последно време е известен с алтернативния хореографски център STEAM ROOM, който създава и ръководи заедно с хореографите и танцьорите Жана Пенчева и Дарио Барето Дамас. Целта на този център е непрекъснато да се създават пространства за разнообразни процеси, разговори, работа и преживявания на съвременния танц.

Александър Георгиев
Александър Георгиев

Деян Георгиев печели най-престижния конкурс за хореографи в България – „Маргарита Арнаудова“, на Балет Арабеск и е номиниран за „Икар“. Той е водещ хореограф на българската театрална сцена в големи продукции като „Одисей“, Драматичен театър – Пловдив, „Саломе“ в Театър Българска армия, „Камбаната“ (моноспектакъл на Деян Донков). Развива sci-art организацията ARTERIA, в която събира артисти, които обединяват наука и изкуство в изложби и пърформаниси като the 5th Element, Stardust и др.

deyan
Деян Георгиев

Коста Каракашян е режисьор, хореограф и танцьор. Работил е в Канада, Япония, Германия, Норвегия, Виетнам и САЩ и през 2019 г. завършва бакалавър по танц в Колумбийския университет в Ню Йорк.

r orig orig kosta karakashian film chechnia
Коста Каракашян

Освен с танци се занимавам с режисура на филми, реклами и музикални клипове. Проектите му целят да изследват развиването на емпатия в обществото ни чрез танц, кино и преподаване.

Неда Ружева от колектива Trevoga смята, че изкуството трябва да се сблъсква с реалността, а не да ни крие от нея. На сцената тя търси конфронтация със себе си и своите страхове.

untitled na
Неда Ружева

Гледа на телата артистите, изпълняващи съвременния танц, като симптоми на многобройните зависимости на забързания свят в който живеем, а на сцената, като средство да разплете техните дисонантни процеси и конфликтни сили.

България ще бъде представена и с азбучен каталог на работещите и свързаните с нашата страна танцови артисти и колективи с продукции от последните две години.

В дигиталното издание са представени над 30 спектакъла на 21 танцови компании и хореографи. сред които утвърдени имена като Иво Димчев, Галина Борисова, Ива Свещарова и Вили Прагер и танцова компания ДЮН, а също и новоизгряващи артисти.

В него е представена и Катерина Радева, която развива мултижанрова практика във Великобритания, а нейният спектакъл “40/40” е селектиран в артистичната програма на Tanzmesse.

4040 poster zoo

България ще бъде представена и от Bulgarian Cartrader – Даниел Стоянов, който спечели наградата Music Moves Europe 2024 с и има рекорден брой разпродадени концерти в Германия със своята инди музика с привкус на поп, поезия и носталгия по 80-те и 90-те години.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Одобрявате ли въвеждането на нов стандартизиран скрининг за проследяване на развитието на децата от ранна възраст?

Подкаст