След 2028 г. мебелите ще поскъпнат заради новия регламент за екодизайна, разясниха от бранша

регламент за екодизайна, васил живков

След като през април 2024 г. Европейският парламент прие нов регламент за екодизайна, който разширява значително кръга на обхванатите продукти, стана ясно, че и мебелната индустрия ще трябва да се пренастрои към новите изисквания.

Според председателя на Българската камара на дървообработващата и мебелна промишленост – проф. Васил Живков все още има някои неясноти, но за тяхното изясняване е предвидено време, заради което българските производители на мебели ще трябва реално да започнат да изпълняват регламента не по-рано от 2028 година.

По отношение на новите елементи на екодизайна, които са общо двадесет, Васил Живков отбеляза в ефира на БНР, че има няколко ключови, като например дълготрайност и надеждност на продукта; възможности за ремонт, възстановяване и поддръжка, възможности за повторна употреба; възможност за рециклиране; изискване за безопасност на веществата, които се употребяват при създаването на конкретната мебел; изискване за използване на устойчиви и възобновяеми материали.

мебели

По повод последния изброен елемент – възобновяемият материал – Васил Живков отбеляза, че при мебелите това е дървесината и сега те най-накрая ще успеят да убедят клиентите си, че мебелите от дърво не са нещо лошо, а напротив. Тъкмо дървесината е пътят към кръговата икономика.

По отношение на това как ще започне прилагането на новите изисквания, Васил Живков обясни, че ще се тръгне още от първото ниво – от нивото на проектиране на мебели, при което ще се предвидят мебели с по-олекотен дизайн, по-оптимиирани конструкции, по-безопасни и рециклируеми материали.

Той обърна внимание и че в новия регламент е предвидено всяка мебел да върви с цифров продуктов паспорт, както е това сега и при електроуредите и машините.

Тъй като все още не всички детайли по въпросния продуктов паспорт са изчистени, от Българската камара на дървообработващата и мебелна промишленост ще представят своите изисквания на ниво Европейска комисия, посочи Васил Живков.

В крайна сметка, предвид изискването индустрията да използва по-скъпи и по-дълготрайни материали, както и заради необходимостта да се влагат допълнителни усилия в проектирането на мебелите и да се наемат хора, които да създават новите паспорти, корекция в цените на мебелите ще има.

Васил Живков обърна внимание, че до 2028 г. обществото ще трябва да свикне с мисълта, че заради климатичните промени всички ще трябва да пренастроят живота си. И ако досега българинът е решавал каква мебел да си купи най-вече гледайки цените, а едва на последно място се е интересувал дали тя отговаря на екологичните изисквания, сега ще трябва да избира, имайки предвид, че цените са високи, тъкмо защото конкретните продукти отговарят на нужните екостандарти.

мебели, дървени мебели

По отношение на въпроса как мебелната индустрия ще реши проблема с липсата на суровини, Васил Живков отговори, че това е изкуствено създаден проблем, тъй като България притежава прекрасен горски фонд и е осмата държава в ЕС по големина на горски територии.

Той бе категоричен, че освен незаконната сеч има и планирани сечи, които помагат на гората да расте по-бързо и да поглъща по-голямо количество въглероден диоксид. Ето защо той няма притеснения, че мебелната индустрия ще може да се снабди с необходимата й дървесина.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст