Японският стоманодобивен гигант Nippon Steel (“Нипон стийл”) – четвъртият по големина световен производител на сплавта от желязо и въглерод, е поискал от японското правителство да въведе антидъмпингови мита на вноса на стомана от Китай, твърди изпълнителният вицепрезидент на корпорацията Такахиро Мори. Неговото дружество, заедно с други японски фирми от бранша, искат защитни мерки заради тревогите, че китайският износ ще продължи да нараства, посочва Мори в интервю. “Нипон стийл”, който е помогнал на Китай да модернизира националното си производство на стомана, се страхува, че “наводненият” му със сплавта гигантски съсед може да навреди на вътрешния пазар на японската компания.
Износът на стомана от Китай скочи през 2024-а до най-високите количества от 2016-а насам след спада на местното потребление заради проточилата се криза на китайския пазар на имоти. Това събуди сериозни опасения и в други държави, че могат да се превърнат в арена на дъмпинг за китайското свръхпроизводство, довели до увеличение на търговските мерки срещу най-големия световен производител на стомана. Европа, Съединените щати и Южна Корея вече въведоха защитни бариери срещу китайския стоманен импорт, което означава, че “той ще се изсипе в Япония, която единствена не е предприела действия”, предупреждава Мори.
Стоманодобивните компании в световен мащаб, включително и в Китай, са подложени на натиск от пазарния спад. Най-големият производител на сплавта в света – China Baowu Steel Group Corp. – изрази през август сериозните си опасения, че китайският стоманен сектор навлиза в “сурова зима”, която може да се окаже по-предизвикателна от условията през 2008-а и 2015-а. “Нипон стийл” също се подготвя за, по думите му, “безпрецедентно тежка бизнес среда“.
“Нипон стийл” е помогнал на зараждащия се китайски стоманодобив в края на 70-е години на миналия век с технология и експертиза. Компанията е сътрудничила на регистрираното на борсата поделение на Baowu да построи първия си голям крайбрежен завод за стомана в Шанхай, влязъл в експлоатация през 1985-а, и тяхното сътрудничество е помогнало навремето за изглаждане на често трудните отношения между двете азиатски държави, достигнали връхната си точка по време на японската окупация през втората световна война.
На среща с тогавашния управител на японската корпорация Йошихиро Инаяма, китайският президент Дън Сяопин дори нарекъл “Нипон стийл” “учител”, а Китай – “студент”. През годините след това събитие обаче студентът надминал учителя си и изместил Япония от позицията й на доминиращ производител на стомана, а антагонизмът между двете държави продължадава да се разпалва периодично. В търговски аспект напрежението включва и дело, заведено през 2021-а от японския конгломерат, искащ компенсации занарушения на патент от “Тойота мотър корп.” и доставчика й Baoshan Iron & Steel Corp. – поделение на Baowu.
През юли “Нипон стийл” направи съвместно дружество с Baosteel заради битката на японските производители на автомобили да запазят пазарния си дял в най-голямото азиатско стопанство. Японският стоманен гигант ще взема решения за другите си съвместни предприятия в Китай конкретно за всяко от тях, посочва Мори. Той допълва, че компанията му предпочита да разширява инвестициите си в Съединените щати, Индия и региона на Асоциацията на страните от Източна Азия (ASEAN). Baosteel пък, от своя страна, се надява да продаде дори още повече стомана зад граница. Тя съобщи на 29 август, че цели да увеличи износа си до над 10 млн. тона до 2028-а, въпреки нарастващите търговски противоречия, срещу 6 млн. тона през тази година.
Мори се надява, че “Нипон стийл” ще успее да приключи успешно сделката за придобиване на американската US Steel Corp. за 14.1 млрд. щ. долара, превърнала се в изключително чувствителна в политически аспект тема по време на президентската надпревара в Съединените щати. Мениджърът на японската корпорация отчита, че въпросната трансакция е щяла да се осъществи отдавна, ако годината не е изборна и допълва, че планира посещение отвъд океана и среща със заинтересованите страни през септември.
Мори напомня, че е разговарял с губернатора на Минесота Тим Уолц преди той да бъде определен за кандидат за вицепрезидент на Камала Харис, на церемония по откриването на предприятие за производство на пелети в щата през май. И че тогава Уолц е бил настроен “много позитивно” към инвестицията на “Нипон стийл” в US Steel.