Президентът на Новата банка за развитие на БРИКС (NDB) Дилма Русеф обяви, че Алжир е получил разрешение да стане член на тази финансова организация. Изявлението беше направено в Кейптаун в кулоарите на деветата годишна среща на банката, предава Ройтерс.
„Имаме процедура за упълномощаване на нови членове на банката. Алжир получи разрешение да стане член на банката“, съобщи Русеф пред репортери.
С площ от 2 381 714 km2 Алжир е най-голямата по площ държава в Африка и Арабския свят и десета в света.
Паричната единица на страната е алжирски динар, емитиран от Централната банка на Алжир.
Течните горива са гръбнакът на икономиката на Алжир, като съставляват 60% от бюджетните приходи, 30% от БВП и повече от 97% от експортните постъпления. Страната се нарежда в света по износ на нефт на 10-12 място, а на природен газ е на 4-5 място. Със своите 11.8 милиарда барела страната заема 14-о място по количество на петролните резерви. Разполага със седмите по значимост запаси от природен газ в света. Основните производства са добивът на нефт и природен газ, както и консервната промишленост.
Властите в Алжир полагат усилия по диверсификация на икономиката и привличане на чуждестранни и вътрешни инвестиции в други отрасли. Структурните изменения в икономиката обаче, като развитието на банковия сектор и строителството на инфраструктура, се провеждат бавно, отчасти заради корупцията и бюрократизма.
Новата банка за развитие на БРИКС, създаден през 2015 г.
от групата на развиващите се страни БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка), продължава да разширява влиянието си. Целта ѝ е да финансира инфраструктурни проекти и проекти за устойчиво развитие в тези и развиващите се страни. Банката предоставя заеми, гаранции и участва в капитала на други финансови институции, като предоставя техническа помощ при подготовката и изпълнението на инфраструктурни проекти, в които участва повече от една страна. Една от причините за създаването на тази институция е, че членките на БРИКС многократно са критикували решенията на Световната банка и на МВФ по отношение на устойчивото развитие.
През 2021 г. Бангладеш, Египет, ОАЕ и Уругвай се присъединиха към банката.
В края на август стана известно, че Палестина планира да подаде молба за присъединяване към БРИКС след срещата на върха, която ще се проведе в Казан през октомври. Това съобщи палестинският посланик в Москва Абделхафиз Нофал, като подчерта, че това решение ще последва първото участие на страната в това събитие.