Официални представители на Украйна очакват през тази седмица Международният валутен фонд (МВФ) да притисне Киев да девалвира по-бързо гривната, да ореже лихвените проценти и да положи по-големи усилия да попълни бюджетната дупка, твърдят запознати с положението лица. Екип на международния кредитор пристига в украинската столица на 4 септември, за да направи планираната по график пета по ред проверка на кредитната програма за страната в размер на 15.6 млрд. щ. долара. И да обсъди скоростното изпълнение на горните мерки с правителството (в което текат сериозни военновременни промени преди настъпващата зима) като изискване да продължи да получава финансова подкрепа, допълват добре информираните източници.
Резултатът от прегледа може да “отключи” превода на 1.1 млрд. щ. долара за Киев, ако екипът на МВФ прецени, че страната е изпълнила целевите параметри на програмата и има достатъчно средства и подготвени политика, за да посрещне финансовите си нужди. Организацията е ключов международен кредитор на Украйна и четиригодишната програма е изключително важна съставна част от по-широкия глобален пакет от финансови помощи. Киев харчи около 60% от бюджета си за финансиране на армията и разчита на западните партньори да плащат пенсиите и заплатите на служителите от държавния сектор и да осигуряват пари за социални и хуманитарни разходи.
Националната банка на Украйна обаче не е склонна да позволи на гривната да отслабва още. Валутата вече е загубила над 10% от пазарната си оценка от октомври 2023-а когато отмени фиксирания курс, въведен след руската инвазия. Подобен акт ще е сериозно предизвикателство за сбособността на украинските централни банкери да поддържат ценовата стабилност. Девалвацията и по-високите данъци ще са политическо самоубийство, защото населението и без това изнемогва под натиска на последиците от войната с Русия.
Украйна разчита на международната подкрепа за оръжия и финансиране, за да отблъсне руското нашествие. Изненадващото нахлуване на украински военни в района на Курск на руска територия засега не е постигнало почти нищо, за да наклони везните към решаване на конфликта, защото в отговор Москва продължава настъплението си на изток и обсипва страната с ракетни удари.
Финансите на украинското правителство са подкрепени със 122 млрд. щ. долара от Съединените щати, Европейския съюз и други приятели, както и от МВФ. В бюджета на страната за следващата година обаче все още се очертава дупка от 15 млрд. щ. долара, която не е запълнена от донори, показват последните сметки на украинския премиер Денис Шмихал. Въпросният недостиг би могъл да се свие чрез по-бърза девалвация на гривната и понижение на лихвените проценти заради скромната инфлация, твърдят запознатите с въпроса лица. Тези мерки ще увеличат бюджетните приходи на Киев в националната парична единица и ща направят по-евтини заемите на финансовото министерство.
Според добре информираните източници, по време на дискусиите преди посещението на екипа на Фонда през тази седмица, международният кредитор е разкритикувал и плановете на кабинета да повиши някои данъци като прекалено снизходителни и е настоял министрите да предвидят по-широка гама от налози. Едно от вероятните предложения е да се качи ДДС над сегашните 20 процента.
На 3 септември украинският парламент не прие законодателната инициатива за повишение на т. нар. “военен налог” на личните доходи и за разширяване на обсега му и за индивидите, които правят бизнес. Мотивите – непопулярността на подобни мерки сред гражданите в условията на продължителна мобилизация, опасения от корупция на високите егажи на правителството, редовната липса на електричество заради руските въздушни удари и по-високите цени на енеригята.
Междувременно, Украйна започна да получава и допълнителни средства от одобрените заеми за 50 млрд. щ. долара, финансирани от печалбите от замразените активи на “Банк России”. Г-7, която е инициатор на този план, иска да насочи парите към Киев до края на годината, въпреки че Вашингтон и Брюксел все още уточняват детайлите.
Украйна е получила около 98 млрд. щ. долара финансова помощ от западните си партньори от началото на войната, по данни на финансовото министерство на страната.