Шампион по забогатяване от труд или за джобните на милионера

шампион

За трудолюбието на българина съществуват легенди. Не се наемам да кажа как се вписват сред тях “умнотии” от типа: „По-добре паднал пред бара, отколкото прав пред струга” и „От труд се гърбавее, не се богатее”. Но е факт, че вече имаме шампион по забогатяване от труд.

Някой да не е разбрал, че през 2022-ра в страната е имало гражданин, който е взимал средно по 3.2 млн. лв. на месец? За година той е получил 38.6 млн. лв. доход от трудови или приравнени на тях правоотношения (например – мениджърски възнаграждения). Гражданинът беше „осветлен” от Националната агенция за приходите (НАП) в Справка за декларираните доходи от труд на физическите лица в България за 2022- 2023 година, получена от Mediapool чрез заявление за достъп до обществена информация.

Как така, пита всеки, които е на минималната работна заплата от 933 лева и чака от Нова година да бъде увеличена с 15.4%, за да стане 1077 лева. Този всеки трябва да работи 3447 години, за да достигне колегата си, който явно се труди по-усърдно.

Оставяйки шегите настрана обаче, е необходимо да кажем, че става дума за легален данъчен трик за намаляване на облагането.

„Шампионът” само се прави на наемник. Той всъщност е собственик на фирма, който си плаща висока заплата, издължава 10% данък върху нея (равен на корпоративния данък), но си спестява 5% данък дивидент.

Да, плаща осигуровки, но те са с таван на дохода 3750 лв. на месец и много под 5-те процента данък дивидент.

Как става ли?

Ами месечната печалба на фирмата си я записва като заплата. Плаща върху нея осигуровките, които не надхвърлят 500 лева, а върху разликата между 3.2 млн. лв. и 3750 лв. – 3.196 млн. лв., плаща данък общ доход в размер на 10% или почти 320 000 лева. И точка. Останалото – към 2.88 млн. лв., си е негово.

Ако същият човек не превръщаше фирмената печалба в личен доход, от 3.2. млн. лв. трябваше да извади грубо 480 000 лв., за да му останат 2.72 млн. лева. Разликата е около 160 000 лева.

Елементарната сметка показва, че при печалба на фирмата ви над 10 000 лв. на месец е по-добре да си давате заплата и да спестите данък дивидент, коментира бившият зам. финансов министър Георги Кадиев. Но според него това е един от недостатъците на данъчната ни система, който следва да се оправи.

„Шампионът” обаче се е възползвал от недостатъка – прибирал си е около 160 000 лв. на месец, за джобни.

Прибрал си е това, което може по закон, вместо да го даде на държавата, т.е на политиците, за да си играят на избори.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да се забрани използването на телефоните в училищата?

Подкаст