Среброто е погребано под морето и всичко това се дължи на изменението на климата, установява проучване

сребро

Новите научни изследвания разкриват връзка между глобалното затопляне и увеличеното заравяне на сребро в морските седименти, особено в зоната на възходящите течения в Южнокитайско море. Проучването показва, че от около 1850 г., с началото на Индустриалната революция, количеството сребро, попаднало в морските дъна, рязко нараства. Това съвпада с нарастващите емисии на парникови газове, които водят до климатични промени.

Среброто, както и други микроелементи като кобалт, цинк и желязо, навлиза в океаните чрез процеси като изветряне на скалите и човешка дейност. Въпреки че йонната форма на среброто (Ag+) е токсична за морските организми, малко се знае за неговото поведение в морската екосистема.

Изследванията на Ликианг Сю и неговия екип показват, че повишаването на температурите и интензивността на възходящите течения в резултат на глобалното затопляне може да увеличи натрупването на сребро в морските седименти. Възходящите течения, които извличат хранителни вещества от дълбините, също могат да пренасят сребро, което чрез хранителната верига достига до морското дъно.

Според изследователите, ако тези процеси продължат на глобално ниво, това може да има сериозни последици за морските екосистеми, тъй като среброто може да се освободи обратно във водата и да доведе до токсични ефекти. Разширяването на регионите с ниско съдържание на кислород в океана също може да ускори натрупването на сребро в седиментите, което би могло да влоши проблема.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Какво е решението за изтичащия срок на годност на панелките?

Подкаст