Гърция обяви, че ще засили контрола върху краткосрочните ваканционни наеми и трафика на круизни кораби като част от набор от мерки за ограничаване на прекомерния наплив на туристи в средиземноморската държава. Индустриалните лидери обаче предупредиха, че ограниченията могат да навредят на ключовия икономически сектор точно когато южната ни съседка е на път да отчете рекорден брой посетители за годината.
„Туризмът подкрепя икономиката с ресурси и работни места, но трябва също да даде своя специален принос в полза на обществото”, заяви министър-председателят Кириакос Мицотакис при обявяването на мерките на 7 септември на търговско изложение в Солун – вторият по големина град в Гърция.
В последните години сериозно нараства загрижеността в средиземноморските страни като Испания, Италия и Гърция, за щетите, причинени на местните общности и околната среда поради нарастващия брой посетители и слабия регулаторен контрол.
Министърът на туризма Олга Кефалояни обаче смята, че няма свръхтуризъм в Гърция. И това, което се наблюдава, е прекомерна концентрация в конкретни райони по време на пикови периоди. Според нея, сега страната трябва да балансира растежа, подхранван от туризма, със защитата на своето културно и природно наследство и осигуряването на местното благополучие.
Икономисти изчисляват, че туризмът захранва с повече от 25 процента гръцкия брутен вътрешен продукт, а Мицотакис твърди, че той ще продължи да играе движеща роля в икономиката на страната. „Много е опасно да се представя Гърция като място, което не е приветливо за туристите“, коментира той на 8 септември. Мицотакис обяви въвеждането на такса от 20 евро за пътниците на круизни кораби до най-популярните острови като Санторини и Миконос.
През летните месеци множество кораби, някои превозващи хиляди посетители, акостират всеки ден на най-известните места. Джордж Кубенас, председател на Гръцкия съюз на собствениците на круизни кораби, смята, че този ход е несправедливо насочен към пътниците на круизни кораби. Просто защото “посетителите на круизи не използват местна инфраструктура като вода и електричество в същата степен, както другите туристи“. Кубенас определя като по-справедлива въвеждането на фиксирана такса за всички туристи, като тази, налагана в италиански градове, като Венеция. Той предлага местните общности да определят конкретни ограничения за пристигащите, с добре дефинирана система за разпределение на круизните кораби за управление на потоците в малките островни пристанища.
След подобни на рестрикциите, наложени в Испания, Гърция също предприема стъпки за регулиране на краткосрочните наеми в онлайн платформи като Airbnb. Мицотакис обяви едногодишна забрана за нови краткосрочни наеми в три района на Атина. Туристите често започват или завършват почивката си в историческата гръцка столица, преди да се насочат към островна дестинация.
Андреас Чиу, президент на Гръцката асоциация на мениджърите на имоти, каза, че забраната е предизвикана от натиск от собственици на хотели, които гледат на краткосрочните наеми като на конкурентна заплаха. „Няма пренасищане на пазара поради краткосрочни наеми“, твърди Чиу. И критикува и друга нова мярка, която стимулира собствениците на имоти да преминат към дългосрочно наемане, примерно тригодишно. „Как собствениците на имоти, които са реновирали домовете си за краткосрочно наемане, могат да печелят от дългосрочни наеми?“ пита Чиу, предупреждавайки, че собствениците могат да спрат да използват официални платформи за популяризиране на своите имоти, както се случи в градове като Ню Йорк.
Доклад на Grant Thornton за Камарата на хотелите в Гърция показва, че ваканционните наеми са се увеличили с 28% между 2019 г. и 2023 г., като наличните имоти са се удвоили през този период. Наличността на хотелски легла, напротив, се е увеличила само с 3.5 процента. Чиу каза, че краткосрочните наеми представляват само 2% от общия пазар на наеми в Атина, цитирайки данни на собствената си асоциация.
Мицотакис също така обяви, че данък за климатичната криза ще бъде наложен върху хотелските престои и краткосрочните наеми от април до октомври, като приходите ще бъдат насочени към подобряване на инфраструктурата в туристическите райони. „Значителна част от приходите ще се върнат обратно към местните общности, което ще им позволи да се подготвят по-добре за тежестта, пред която са изправени всяко лято“, каза Мицотакис. Италия наскоро предложи увеличаване на туристическите данъци, за да насърчи отговорното пътуване. Новите му предложения могат да накарат туристите да плащат такса до 25 евро на вечер за луксозно настаняване.
Янис Параскис, президент на Гръцката туристическа конфедерация, каза, че налагането на такси може да направи Гърция по-малко конкурентоспособна, тъй като нейната туристическа индустрия все още се възстановява от икономическата криза преди десетилетие и пандемията от коронавируса. „Трябва да бъдем по-предпазливи от нашите средиземноморски съперници“, предупреди Параскис. „В Гърция туризмът е жизненоважен за икономиката ни по начин, по който не се отнася за други страни.“ През 2023 г. гърците посрещнаха рекордните 36.1 милиона посетители, а през първата половина на 2024 г. посещенията на туристи се увеличиха с 16% – до 11.6 милиона, според Гръцката централна банка, което предпоставя рекорден брой посетители през тази година .
Четете още : Вече е забранено на круизни лайнери да влизат във Венеция