Евтим Милошев обеща Несебър да остане в Списъка на ЮНЕСКО

Несебър, Евтим Милошев

Държавата ще направи всичко необходимо да запази „Старинен град Несебър“ в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО, обяви министърът на туризма Евтим Милошев по време на среща с Ернесто Отоне Рамирес, помощник-генерален директор за култура на ЮНЕСКО в централата на организацията в Париж.

Милошев подчерта, че страната ни работи по изпълнението на препоръките на Комитета за световно наследство с оглед на запазването на статута „Старинен град Несебър“ в Списъка на световното наследство.

Министърът на туризма даде своеобразното си обещание пред свидетели – на срещата присъстваха още Ирина Кае, директор на отдела за културно наследство и Франсоаз Оберт, съветник по културните политики в организацията, а от българска страна – Радка Балабанова-Рулева, посланик на България във Франция и Искра Ангелова, заместник-постоянен представител на България към ЮНЕСКО.

Министър Милошев благодари за високото признание за страната ни с решението на Комитета за световно наследство България да бъде домакин на 47-ата сесия на Комитета през 2025 г. и потвърди силната ангажираност на всички заинтересовани институции да работят за добрата подготовка и организация на този изключително важен и авторитетен международен форум.

Министърът на туризма обявил, че България става все по-привлекателна дестинация за туристи от цял свят и причината затова е нашето богато културно-историческо наследство.

Той изтъкнал, че заедно с министъра на културата – маестро Найден Тодоров работят активно за опазването и популяризирането на българските обекти под егидата на ЮНЕСКО, но и за включването на нови обекти в списъка на световното наследство на организацията.

През следващите години ЮНЕСКО и българската държава ще работят сериозно по два проекта, разкри Мишлоев.

Единият е създаването на категория 2 Регионален център за подводно и световно наследство в Созопол, с фокус върху проучването, опазването и популяризирането на подводното наследство в черноморския регион и изграждането на световен център за изкуства на остров „Св. Св. Кирик и Юлита“.

Министър Милошев припомни, че островът съхранява различни исторически слоеве и представлява уникално взаимодействие на минало и настояще. Изразена бе и високата оценка за неговия огромен потенциал, който с подкрепата на ЮНЕСКО би могъл да се развие и надгради, за да се превърне в притегателен културен център за целия регион​ с изключителна значимост.

Вторият проект е включването на Епископската базилика на Филипопол в списъка на ЮНЕСКО -кауза, за която министерството на туризма ще продължи да работи и защитава, става ясно от информация, публикувана на сайта на ведомството.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че избирателната система за парламентарния вот трябва да бъде променена?

Подкаст