Държавата ще направи всичко необходимо да запази „Старинен град Несебър“ в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО, обяви министърът на туризма Евтим Милошев по време на среща с Ернесто Отоне Рамирес, помощник-генерален директор за култура на ЮНЕСКО в централата на организацията в Париж.
Милошев подчерта, че страната ни работи по изпълнението на препоръките на Комитета за световно наследство с оглед на запазването на статута „Старинен град Несебър“ в Списъка на световното наследство.
Министърът на туризма даде своеобразното си обещание пред свидетели – на срещата присъстваха още Ирина Кае, директор на отдела за културно наследство и Франсоаз Оберт, съветник по културните политики в организацията, а от българска страна – Радка Балабанова-Рулева, посланик на България във Франция и Искра Ангелова, заместник-постоянен представител на България към ЮНЕСКО.
Министър Милошев благодари за високото признание за страната ни с решението на Комитета за световно наследство България да бъде домакин на 47-ата сесия на Комитета през 2025 г. и потвърди силната ангажираност на всички заинтересовани институции да работят за добрата подготовка и организация на този изключително важен и авторитетен международен форум.
Министърът на туризма обявил, че България става все по-привлекателна дестинация за туристи от цял свят и причината затова е нашето богато културно-историческо наследство.
Той изтъкнал, че заедно с министъра на културата – маестро Найден Тодоров работят активно за опазването и популяризирането на българските обекти под егидата на ЮНЕСКО, но и за включването на нови обекти в списъка на световното наследство на организацията.
През следващите години ЮНЕСКО и българската държава ще работят сериозно по два проекта, разкри Мишлоев.
Единият е създаването на категория 2 Регионален център за подводно и световно наследство в Созопол, с фокус върху проучването, опазването и популяризирането на подводното наследство в черноморския регион и изграждането на световен център за изкуства на остров „Св. Св. Кирик и Юлита“.
Министър Милошев припомни, че островът съхранява различни исторически слоеве и представлява уникално взаимодействие на минало и настояще. Изразена бе и високата оценка за неговия огромен потенциал, който с подкрепата на ЮНЕСКО би могъл да се развие и надгради, за да се превърне в притегателен културен център за целия регион с изключителна значимост.
Вторият проект е включването на Епископската базилика на Филипопол в списъка на ЮНЕСКО -кауза, за която министерството на туризма ще продължи да работи и защитава, става ясно от информация, публикувана на сайта на ведомството.