От 2016 г. телефоните в час са забранени, припомни Юлиян Петров, председател на синдикат “Образование” към КТ “Подкрепа” в ефира на Българското национално радио.
Той добави, че в момента само 20% от училищата са въвели конкретни правила, с които забраняват телефоните в час – това са така наречените “къщички”, в които учителите събират апаратите на учениците.
Според Петров обаче така учителите трябва да носят отговорност за телефони, които понякога надвишават минималната заплата в страната. В Англия например децата нямат право да носят телефона в училище, като учебното заведение гарантира връзка с родителите в извънредни ситуации.
Според Петров учителят е натоварен с много задачи. Включително не би трябвало и да е квестор по време на изпити. Той отбеляза, че 75% от младите учители успяват да се задържат едва три години в училище и след това напускат. Заради това и към момента се търсят над 1000 учители за цялата страна. Той отбеляза проблема с дисциплината в училище, за чието решаване от синдиката са предлагали да се въведе оценка, но с уговорката, че тя се пише не толкова на ученика, колкото на неговите родители.