Кога ще забранят мобилните телефони в българските училища?

мобилните телефони

Първият учебен ден наближава. Нерешените проблеми в българското образование остават да тегнат над ученици, учители и родители. Споровете колко учебници да има по един предмет, правата на учителите и масовото вменяване на отговорност към тях да възпитават децата на хората и посредствените резултати от външните оценявания са само част от бремето върху българските училища. Агресията между учениците, безобразният им външен вид и клипчетата с глупости, които непрекъснато снимат с мобилните телефони в час, също са част от дългия списък.

Междувременно, за началото на учебната година в Нидерландия бе съобщено, че се налага пълна забрана за използването на мобилни телефони. Всъщност, “мобилките” са забранени в гимназиите още в началото на годината, а сега в обхвата й вече попадат и началните училища.

Нидерландското Министерство на образованието заяви миналата седмица, че мобилните телефони разсейват учениците,

намаляват способността им да се концентрират

и – като цяло – се отразяват изключително неблагоприятно върху резултатите от обучението.

Телефоните все пак може да се използват в клас, ако са съвместими със съдържанието на урока, както и по медицински нужди или поради увреждане. По време на дискусиите преди приемането на новата мярка, експерти посочиха, че липсата на мобилни телефони и в час, и в междучасието помага на децата да се социализират повече, защото по-често разговарят помежду си.

След неуспешният опит за забрана през 2018 г., във Франция започва експеримент, в който в 200 училища учениците ще предават мобилните си телефони още при пристигане в училище. Целта е да се осигури “дигитална” пауза и децата да внимават повече в час. Ако експериментът е успешен,

от началото на следващата година забраната ще бъде въведена в цялата страна.

У нас ситуацията с телефоните е трагична. Учители споделят, че докато преподават учениците са в социалните мрежи, пишат съобщения, дори говорят по телефона. В учебните заведения, в който телефоните се събират в началото на часа, също не е спокойно, защото много ученици носят втори мобилен телефон, който използват в час.

В България няма точни и ясни правила за използването на телефони в час. В закона е казано, че учениците не трябва да ги използват в учебните часове и че всяко училище само решава чрез правилника си как да се справи с проблема.

Учители вече няколко пъти предлагат пълна забрана, но срещат

все по-упоритата и все по-агресивна съпротива на родителите,

според които телефоните са спокойствие, защото по всяко време могат да проверяват какво се случва с децата им.

Според Асоциация “Родители” това, че децата се обръщат към телефоните си в час означава, че преподаването не е достатъчно интересно. Добре, но учителят не е клоун, който е назначен да забавлява учениците и ако не успява трябва да бъде заменен от разнообразието в интернет.

Резултатите от пълното безхаберие е налице. Според данните от последното международно проучване PISA,

15-годишните ученици в България са последни по математика в Европейския съюз.

На  дъното на класацията сме още по четене и природни науки. На огромна част от българските ученици им липсва и функционална грамотност, т.е. те не разбират какво учат.

Всяка година, преди първия звънец излиза порой от информация за проблемите в образованието. Казваме си какво не е наред, всички се съгласяват и нищо не се променя. Дори става по-зле. На външното оценяване след четвърти клас все повече деца не могат да се справят с теста, защото не могат да четат.

А има какво да се направи. Нищо, че липсва закон за забрана на телефоните в час, самите училища могат да ги забранят, ако родителите и учителите го изискат. Същото се отнася и за спазването на училищния правилник и нетърпимостта към агресията в училище. Време е да се наложат реални мерки срещу нарушителите, а родителите, които отказват да съдействат, трябва да бъдат глобявани. Ако някои иска развлекателни програми за децата си, друг може да иска децата му да научат нещо. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да се забрани използването на телефоните в училищата?

Подкаст