Със 132 гласа “За”, нито един против и със само два – “Въздържал се” (на нечленуващи в парламентарни групи) депутатите приеха на първо четене промени в Закона за подпомагане на земеделските производители. С промените се цели да не се допуска формирането на разнопосочна съдебна практика при обжалването на актовете на ДФ „Земеделие“ в случай, когато на кандидата по директни плащания, който кандидатства за първи път, не могат да бъдат извършени заложените проверки, тъй като той все още няма данъчна и осигурителна история и би трябвало по презумпция да се смята, че е в първата си година за активен земеделски стопани.
Вносителите на законопроекта са Иван Иванов от “БСП за България”, Десислава Танева и Мария Белова от ГЕРБ-СДС и Атидже Вели от Движението за права и свободи.
С предложенията се цели да има съпоставимост на използваните данни за приспадане по основното подпомагане на доходите за устойчивост на възнагражденията за труд, свързани със селскостопанска дейност и средната брутна месечна заплата за икономическа дейност “Селско, горско и рибпо стопанство”. Вносителите на законодателната промяна посочват, че ако се ползват данните за заплати и осигуровки за текущата година, все още Националният статистически институт не разполага с официални данни за същата година, заради което следва да се ползват прогнозни данни.
С предложените изменения ще се запълни липсата на уредба на отношение на гаранциите, че при установена нередност средствата от бенефициерите ще бъдат събрани в разумен срок, след като е изпратено уведомлението за регистрираната нередност.
В промените е заложено държавите членки да разполагат и със система, с която да гарантират, че процедурите за събиране на неправомерно предоставените средства, включително и за изчисляването на лихвите в съответствие с приложимите национални законови, подзаконови и административни разпоредби, ще се проследяват своевременно.
Депутатите приеха и срокът между първо и второ четене да бъде съкратен на три дни.