Мистерията с откраднатия в Отава портрет на Уинстън Чърчил е разгадана

Уинстън Чърчил

Историята на известния портрет на Уинстън Чърчил, наречен “Ревящият лъв”, е истинска сага, която започва с неговото изчезване от хотел Fairmont Chateau Laurier в Отава и завършва с откриването му в Италия след продължително полицейско разследване.

Юсуф Карш, един от най-известните портретни фотографи в света, заснел Уинстън през 1941 г., след като взема пурата на премиера, докато той пуши. Намръщената физиономия на Чърчил прави снимката толкова известна, че в крайна сметка тя попада на предната страна на английската петпаундова банкнота.

През 2022 г. работник във Fairmont Chateau Laurier забелязва, че нещо не е наред с рамката на снимката, което води до откритието, че оригиналът е заменен с копие. От хотела се свързват с мениджъра на Карш, който потвърждава, че става въпрос за фалшификат.

Следователите установяват, че портретът е бил откраднат между декември 2021 г. и януари 2022 г., продаден на аукцион в Лондон и впоследствие закупен от италиански колекционер, който не е подозирал за престъплението. С помощта на международно сътрудничество между канадската и италианската полиция, портретът е открит, а крадецът, 43-годишен мъж от Отава, е арестуван през април 2024 г.

Очаква се портрета да бъде върнат в Канада с тържествена церемония в Рим и отново изложен в Chateau Laurier, с допълнителни мерки за сигурност, за да се избегнат бъдещи кражби.

Четете още: Джобен часовник на сър Уинстън Чърчил е продаден на търг за 76 000 паунда

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че избирателната система за парламентарния вот трябва да бъде променена?

Подкаст