Конфликтът между Илон Мъск и австралийското правителство подчертава напрежението около регулирането на дезинформацията в дигиталната ера. Той нарече австралийското правителство „фашисти“ по повод законопроект, който предвижда глоби до 5% от световните приходи на социалните медийни компании, ако позволяват разпространението на дезинформация. Това доведе до остри реакции от страна на австралийски политици, които заявиха, че законът е необходим за защита на обществото и демокрацията.
Австралийските власти смятат, че подобно законодателство е наложително, за да се справят с опасни явления като дълбоки фалшификати и разпространение на насилие онлайн. Според тях подобни мерки са въпрос на национална сигурност, а не на ограничаване на свободата на словото, както твърди Мъск.
Той вече е бил в конфликт с австралийските регулатори по въпроси, свързани с модерирането на съдържание в социалните медии, включително случаи на насилие и злоупотреби. Австралийският премиер и други министри го обвиниха в лицемерие, като твърдят, че защитава свободата на словото, когато това е в негов интерес, но ограничава съдържанието, което му е неудобно. Този дебат илюстрира трудния баланс между свобода на изразяване и обществената безопасност.
„Илон Мъск е имал повече позиции по въпроса за свободата на словото, отколкото Кама Сутра“, каза министърът на държавните услуги Бил Шортън пред австралийската мрежа Channel Nine в петък. „Когато това е в неговите търговски интереси, той е шампион на свободата на словото, а когато не му харесва – ще затвори всичко.“
Четете още: Американският регулатор пречи на SpaceX да изпрати човек на Марс, смята Мъск