В началото на тридневния траур в памет на двамата загинали пилоти, се заговори за оставки
Във Въоръжените сили е обявен тридневен траур в памет на двамата пилоти – майор Петко Димитров и старши лейтенант Венцислав Дункин, които загинаха с L-39 край авиобаза “Граф Игнатиево” при подготовката на планираното за днес (14 септември) авиошоу по случай 20 години от приемането на България в НАТО.
Трагедията предизвика вдовицата на загиналия през 2021 г. пилот на МиГ-29 майор Валентин Терзиев да отправи в социалните мрежи гневен призив за оставки във висшето военно ръководство. Димитрина Попова смята, че отговорност за жертвите носи ръководството във Военновъздушните сили.
Началникът на ВВС генерал-майор Димитър Петров, към когото журналисти отправиха питане дали ще подаде оставка, отговори, че той е загубил най-добрия си приятел и това е наказание.
ДПС около Доган иска ВАС да отмени решенията си за тях и за коалицията около Пеевски
Крилото на ДПС около почетния председател Ахмед Доган е подало две нови молби във Върховния административен съд за отмяна на две вече влезли в сила негови определения.
От ДПС-Доган искат съда да преразгледа решението си да задължи ЦИК да регистрира коалицията около Делян Пееевски – “Движение за права и свободи – Ново начало”, както и отказа си да бъде регистрирано обединението около Ахмед Доган – “Демокрация, права и свободи – ДПС”.
Искането е двете решения да бъдат преразгледани от петчленни състави на Върховния административен съд. Междувременно днес “ДПС – Ново начало” събра актива си и проведе първата си предизборна проява.
От ПП-ДБ пишат джентълменско писмо до ГЕРБ-СДС с три закона – условия за разговори за бъдещо управление
“Вместо джентълменско споразумение ще им напишем джентълменско писмо. Има три закона, които разделят България от 10 милиарда.” Това обяви съпредседателят на “Продължаваме промяната” Кирил Петков, който имаше предвид, че приемането на трите антикорупционни закона, заложени като реформи по Националния план за възстановяване и устойчивост, ще е условието им към ГЕРБ-СДС, за да се водят разговори за бъдещо управление.
“За да има управление, нашите закони за реформи няма как да бъдат игнорирани”, обясни Кирил Петков. Малко по-късно от ГЕРБ отговориха, че това било взривяване на преговорите и обявиха край на диалога.
Украинските фирми за стомана под натиск да внасят въглища заради руките атаки
Украинските компании за добив на стомана могат да се окажат принудени да внасят въглища за производството на суровината, ако руските сили овладеят единствената каменовъглена мина близо до фронтовата линия в района на Донецк, което би нанесло пореден удар на изнемогващата индустрия на страната.
Стоманата е имала около 20% дял от украинския износ преди руското нахлуване през февруари 2022-а и все още играе ключова роля в отбраната на Киев срещу руските удари. Продукцията е спаднала с над 70% след като Украйна загуби значителна част от производствените мощности след тримесечната битка за Мариупол където е централата на металургичния комбинат “Метинвест Азовсталь” и заводите “Илич”.
Логистичната верига на сектора в момента е изложена на пореден пробив, ако бъде загубена и мината на “Метинвест” в Покровск. Руските сили са на около 9 км от източните покрайнини на града – основната цел на сраженията в последните месеци, въпреки че напредването на войските се забави. И мината и заводът за преработка са на няколко километра западно от Покровск.
Златото се изкачи до нови рекордни котировки над 2580 долара за тройунция
Златото завоюва поредните рекордни пазарни оценки в очакване Федералният резерв да понижи лихвените проценти през идната седмица. Жълтият метал за незабавна доставка се изкачи до 2583.45 щ. долара на 13 септември и приключи седмичната си търговия на 2577.70 долара за тройунция – грубо 3% седмичен ръст.
Златните фючърсни контракти за доставка през декември на борсата COMEX пък “затвориха” с котировка 2610.70 щ. долара за тройунция, добавяйки 30 долара за тройунция в рамките дневната си търговия на 13 септември (1.17% по-висока пазарна оценка).
Златото е поскъпнало с над 25% от началото на 2024-а, подкрепяно от дългоочаквания низходящ лихвен цикъл на Федералния резерв. Покупките на централните банки и засиленото търсене на спасителни убежища в по-сигурни активи, породено от конфликтите в Близкия изток и Украйна, също дават тласък на възхода на скъпоценния метал. Скорост набира и интересът на дребните инвеститори.