Днес, 14 септември, църквата отбелязва Въздвижение на Светия и Господен честен кръст – празник, който напомня какъв е символът на кръста и как той е знак за победата над злото и смъртта. Това обяснява доц. Пламен Събев, иконописец и специалист по православна иконография, цитиран от БТА.
Той посочва, че кръстът е съществувал като знак преди епохата, когато започва да се отдава почит на изкупителната жертва на Исус Христос, разпънат на кръста. Но тогава кръстът се е смятал за най-унизителното средство за мъчение. Когато Христос възкръсва, след като е разпънат, кръстът се превръща в друг знак. Затова християните възприемат кръста като победа над смъртта, посочва доц. Събев.
Хиляди богомолци се събраха днес (14 септември) с молитва за изцеление в местността “Кръстова гора” над Асеновград, на празника Въздвижение на Светия кръст- популярен като Кръстовден.
Празничната служба в манастира “Света Троица” е водена от Пловдивския митрополит Николай и Западноевропейския митрополит Антоний, съобщи кореспондент на БНР.
Местността “Кръстова гора” в Родопите е известна като свещено и чудодейно място. Според преданието, разказвано от йеромонах Серафим от манастира “Света Троица” в тази гора царица Елена е намерила част от Христовия кръст.
Парчето достигнало до гората по следния начин – при разкопки на Голгота били намерени три кръста – на Христос и на двамата разбойници, които били разпънати от дясната и от лявата му страна. Намерилите кръстовете не знаели кой е на Христос. Докато се чудели, покрай тях минало погребално шествие и станало чудо – мъртвецът възкръснал. Така станало ясно кой е истинският кръст. Той бил разделен на части между намерилите кръстовете и една от тях била заровена именно в Родопите, разказва йеромонах Серафим.
Той смята, че именно на това парче се дължи благодатното въздействие на Кръстова гора в Родопите и затова събира вярващи, които се молят за здраве.