Недостиг на 6 млн. работници се очертава в САЩ до 2032-а

недостиг на 6 млн. работници се очертава в САЩ до 2032-а

Американските работодатели ще трябва да се справят с недостига на около 6 млн. работници в рамките на десетилетие, става ясно от ново проучване. Комбинацията от пенсионирани служители, разминавания между търсещите работа и наличните свободни работни места и спада на дела на мъжете в работната сила, е движещият фактор за отварянето на тази ножица, заключава анализът на Lightcast – световен лидер в сферата на проучванията на пазара на труда. Въз основа на очаквания ръст на населението, фирмата прогнозира недостиг на 6 млн. работници до 2032-а в сравнение със сегашното равнище.

През следващите пет до седем години “увеличението на пула ни от работници няма да отговаря на ръста на населението”, посочва Рон Хетрик – икономист в Lightcast. Той допълва, че “потребителите се множат по-бързо от производителите, предизвиквайки повишение на цените и недостиг на стоки”.

Една от причините е, че по-възрастните работници вече не са движещата сила за създаването на нови работни места в Съединените щати, както през последните две предпандемични десетилетия. Проучването констатира, че от петте милиона американци, напуснали работния пазар от 2020-а насам, около четири пети са над 55 години.

През 2027-а броят на гражданите на САЩ над 65-години – традиционната възраст за пенсиониране – ще надхвърли за първи път броя на навършилите 16 години, което означава, че няма да има достатъчно потенциални нови участници в работната сила, които да заменят пенсионерите.

Друг задаващ се проблем е дисбалансът между наличните специалисти и професиите, които се търсят. Работната сила се очаква да става по-млада, по-образована и с по-голямо дамско участие, но тези групи не отговарят непременно на секторите, които вероятно ще имат нужда от повече работници, между които здравеопазването, строителството и търговските услуги – водопроводни и поддръжка на коли.

image 818

Много възрастни мъже изчезват от пазара на труда. Това, според анализа на Lightcast, се дължи отчасти на нарастващата употреба на вредни субстанции и на броя на лишените от свобода, които са отговорни за изваждането на 4.6 млн. американци от пазара на труда точно когато се откриват все повече работни места за “важни, доминирани от мъже високо квалифицирани работни позиции”.

Повечето свързани с употребата на наркотици или зависимости смъртни случаи са на млади мъже, констатира проучването, в което се отбелязва също, че алкохолът е отговорен за около 232 млн. пропуснати работни дни – еквивалентни на 112 хил. работници на пълен работен ден за цяла година. От пандемията насам броят на американците, които са безработни и не търсят активно работа, е нараснал от около 95 на 100 млн. души.

Една от потенциалните опции са имигрантите, които да запълнят част от липсата на родените в Съединените щати остарели мъже. Някои сектори вече се борят да продължат да функционират и без тях – Lightcast установява, че 18% от работещите в здравеопазването са чужденци, включително и един от всеки четирима лекари и една от всеки пет регистрирани медицински сестри.

Друга опция за попълване на дупката е изкуственият интелект (ИИ). Но анализаторите от Lightcast са скептични, че умните машини и автоматизацията ще могат да заменят практическите дейности, нужни на икономиката. Всъщност, изследването стига до извода, че областите, които имат най-голяма нужда от работници, са точно онези, в които ИИ има най-малък шанс да замени хората.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че избирателната система за парламентарния вот трябва да бъде променена?

Подкаст