Правителството на Германия в Берлин е започнало вътрешна проверка на продажбата на част от сотбствеността си в Commerzbank (“Комерцбанк”), позволила на италианската UniCredit (“Уникредит”) да придобие едър дял в германския кредитор. Канцеларията на Олаф Шолц не е доволна от резултата от осъществената под контрола на германската Финансова агенция сделка и в момента се опитва да установи какво се е объркало, твърдят запознати с темата лица. Проследява се поредицата от събитията преди продажбата на акциите и се търси отговор на въпроса защо нито един от отговарящите за нея не е допуснал възможността, че стратегически инвеститор може да купи целия предложен 4.5-процентен транш на държавата.
Трансакцията ще бъде огледана под лупа и от комисия на германския парламентарен на 25 септември след като законодателите са поискали информация от министерството на финансите за начина на управление на офертата и за крайния резултат от нея.
Германците не могат да си простят, че са допуснали главния изпълнителен директор на “Уникредит” Андреа Орсел да придобие 9% от акциите на “Комерцбанк” и да превърне италианския кредитор във втория по големина акционер след германското правителство. Орсел се възползва пълноценно от първото предлагане на част от държавния дял в “Комерцбанк” след мащабната спасителна акция за нея през 2008-а когато Берлин получи 16.5% дял. Впоследствие италианецът информира, че проучва различни опции, включително поглъщане на германския кредитор, за което трябва да получи разрешение от Европейската централна банка (ЕЦБ).
Берлин беше хванат “по бели гащи” от Орсел, защото очакваше различни институционални инвеститори да купят малки порции от акциите. Банковият профсъюз Verdi оказва неотслабващ натиск върху правителството да спре по-нататъшните продажби на траншове от останалите си 12% в “Комерцбанк”, защото се опасява, че ако “Уникредит” я купи, ще започне да съкращава работни места. Мениджърите на германския кредитор пък подготвят защитна стратегия срещу потенциално поглъщане от италианска страна.
Междувременно, Орсел е коментирал за германски вестник на 16 септември, че сливане с “Комерцбанк” може да е изключително изгодно за всички акционери и инвеститори в банката, защото ще премахне припокриващите се дейности, ще засили позициите и на двете компании на германския пазар и ще обслужва по-ефективно дребните потребители и средните компании на Германия (известни като Mittelstand), които имат особено важна роля в страната. По оценка на инвеститори, от потенциалното сливане ще бъдат реализирани икономии в размер на 2 млрд. евро.
Следващият голям тест за Орсел ще е да получи разрешение от ЕЦБ да купи 30% от “Комерцбанк”. Експерти от бранша смятат, че европейските централни банкери няма да застане на пътя на “Уникредит” предвид дългогодишните призиви за подобни сделки, кито да създадат достатъчно мошни институции, способни да се конкурират на глобалния пазар.