Qualcomm води преговори за закупуване на Intel

Intel чипове инвестиции

Тази седмица американската Qualcomm, която създава полупроводници, софтуер и услуги, свързани с безжичните технологии, започна преговори за поглъщане на производителя на чипове Intel, съобщава The Wall Street Journal, позовавайки се на източници. Ако споразумението бъде подписано, това ще бъде едно от най-големите корпоративни сливания в света през последните години.

Първоначално се говореше само за частта от бизнеса, която се занимава с разработването на процесори. Но след това започнаха да преговорят за пълно поглъщане. Експертите предварително оцениха сделката на стойност между 87 и 96 милиарда долара.

Intel е в криза

Акциите на корпорацията паднаха с 55% през последната година, а през второто тримесечие загубата възлиза на повече от 1.5 милиарда долара. След това корпорацията обяви, че до 2025 г. е готова да уволни 15% от персонала си или 15 хиляди служители, за да спести 10 милиарда долара. Освен това разходите за изследвания и маркетинг ще бъдат значително намалени. Но дори и на този фон перспективите за сделка между Intel и Qualcomm са неясни, коментират експерти. Въпреки факта, че капитализацията на Intel е 90 милиарда долара, което не е много по стандартите на ИТ компаниите, корпорацията произвежда много голям обем продукти. От друга страна, само супер големи играчи могат да се квалифицират да купят Intel. Но текущата капитализация е силно подценена поради дългосрочните проблеми на компанията.

Intel преминава през труден период. През 2020 г. стойността на някогашния най-голям производител на микрочипове в света беше 290 милиарда долара. От началото на годината акциите на Intel паднаха с почти 60%, компанията търпи загуби и губи клиенти.

В края на август стана известно, че ръководството на Intel е привлякло консултанти, включително от Morgan Stanley и Goldman Sachs, за да търсят варианти за разрешаване на кризата. А

тази седмица беше обявено мащабно преструктуриране на компанията.

Както отбелязва The Wall Street Journal, преговорите все още са на ранен етап и няма гаранции, че сделката ще се осъществи. В допълнение, сливането на два толкова големи производителя вероятно ще повдигне въпроси сред американските антитръстови органи. Според вестника, за да приключи сделката, Qualcomm най-вероятно ще трябва да продаде част от бизнеса на Intel на трети страни.

Куа̀лком Qualcomm Inc. headquarters

Разбира се, ако се появят не един, а няколко заинтересовани страни, покупната цена може да бъде два или три пъти по-висока, което изглежда доста проблематично за Qualcomm. Това е точно сделката, която ще й бъде трудно да понесе.

След като Intel не може да излезе от кризата сам, ще има нужда от помощ от други компании.

Обикновено, когато се обяви кандидат за атрактивен и подценен актив, какъвто е Intel в момента, ситуацията се превръща в катализатор за конкуренция на „ухажори“. И не само Qualcomm, но и други големи технологични компании могат да помислят дали имат нужда от корпорацията изцяло или отчасти и да започнат да правят предложения. Като цяло, въпреки кризисната ситуация в Intel, нейният изпълнителен директор обещава да се появят нови процесори, които ще им позволят да се конкурират на равни начала с тайванската TSMC. Така може би компанията ще може самостоятелно да се върне към предишната си слава.

Американските медии отбелязват, че придобиването на Intel в този случай може да се използва за

укрепване на позициите на САЩ в производството на микросхеми на световния пазар.

зала на фондова борса акции пари индекс бфб очаквания сирма груп бианор сделка инвестиции

Според някои анализатори, одобрението на сделката от регулаторите поради тази причина може да отнеме много време. Властите няма да се притесняват от появата на супер играч с доминираща позиция на пазара, а от степента, в която той ще да може да поддържа същите канали за доставка и да изпълнява всичките си задължения, които са на него преди това, или задълженията, които са на една от тези сливащи се компании. Тоест до каква степен Intel ще може да осигури развитието на всички свързани високотехнологични сектори, които зависят от нея.

При такива сделки се извършва огромен обем допълнителен одит, така нареченият дю дилиджънс, това е етапът, който се извършва след като са договорени всички формални параметри на сделката.

Този процес може да отнеме няколко години.

След публикации за възможно поглъщане, акциите на Intel на фондовата борса NASDAQ веднага добавиха над 3% към стойността си. Акциите на Qualcomm пък загубиха приблизително същата сума.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст