Лидерите на Четиристранния диалог за сигурност (The Quadrilateral Security Dialogue (QSD) или QUAD – “Четворката”), който включва Австралия, Индия, САЩ и Япония, заявиха, че ще продължат реформата на Съвета за сигурност на ООН. Те искат да разширят състава на постоянните и непостоянните членове на организацията.
„Ще реформираме Съвета за сигурност на ООН, като признаваме спешната необходимост да го направим по-представителен, приобщаващ, прозрачен, ефективен, ефективно демократичен и отговорен чрез разширяване на категориите постоянни и непостоянни членове на Съвета за сигурност на ООН“, се казва в съвместния изявление, което е публикувано на уебсайта на Белия дом.
Лидерите на QUAD смятат, че Съветът за сигурност
трябва да включва представители на Африка, Азия, Латинска Америка и Карибите.
Страните също така заявиха, че ще се борят срещу опитите за подкопаване на ценностите на ООН, нейния Устав и институции.
Четиристранният диалог за сигурност, известен като
Четворката, е стратегически диалог за сигурността между Австралия, Индия, Япония и Съединените щати,
който се поддържа от редовни разговори между страните членки. Диалогът беше иницииран през 2007 г. от японския министър-председател Шиндзо Абе с подкрепата на австралийския премиер Джон Хауърд, индийския премиер Манмохан Сингх и вицепрезидента на САЩ Дик Чейни. Диалогът беше съпътстван от съвместни военни учения от безпрецедентен мащаб, озаглавени „Учение Малабар“. Дипломатическата и военна договореност беше широко разглеждана като отговор на увеличената китайска икономическа и военна мощ.
Бившият премиер Шиндзо Абе възнамеряваше Четириъгълникът да създаде „Азиатска дъга на демокрацията“.
Съветът за сигурност на ООН (United Nations Security Council, UNSC) е постоянно действащ орган на Организацията на обединените нации.
В съответствие с член 24 от Хартата на ООН, на него е възложена основната отговорност за поддържането на международния мир и сигурност, както и приемане на нови членове на Организацията на обединените нации и одобряване на всички промени в Хартата на Обединените нации. Неговите правомощия включват създаването на мироопазващи операции, налагането на международни санкции, както и разрешаването на военни действия чрез резолюции на Съвета за сигурност. Това е единственият орган на ООН с правомощията да приема обвързващи решения към държавите членки. Съветът за сигурност е сред шестте главни органа на ООН. Провежда първото си заседание на 17 януари 1946 година.
Съветът за сигурност на ООН се състои от 15 страни членки, като 5 от тях са постоянни. Това са Русия (бившия СССР), САЩ, Франция, Обединеното кралство и Китай. Тези постоянни страни членки могат да наложат вето върху всяка отделна резолюция на Съвета за сигурност, включително тези във връзка с приемането на нови страни членки или кандидатури за генерален секретар. Съветът за сигурност има също 10 непостоянни страни членки, избирани за двугодишен мандат на регионална основа.
Резолюциите на Съвета за сигурност обикновено се прилагат от специалните сили на ООН (т.нар. “Сини каски”), военни формирования, доброволно предоставени от страните членки и финансирани от основния бюджет на Съвета за сигурност.