На 24 септември Израел започна военна операция в Ливан, като атаката беше най-голямата от 20 години. Целите на масирания удар в южната част на Ливан бяха 1600 обекта на Хизбула. Около 500 души са убити и над 1500 са ранени, съобщават агенциите от Бейрут.
Генералният щаб на израелската армия нарича това „превантивна настъпателна операция“. Кодовото й име е „Стрелите на севера“.
Основната цел трябва да бъде инфраструктурата на Хизбула,
която тя изгражда през последните десетилетия. В отговор на масирания обстрел Хизбула атакува военновъздушната база Рамат Давид и летище Мегидо в Северен Израел. Движението го нарече мярка за защита на Ливан и неговия народ, както и акт на подкрепа за ивицата Газа.
Въпреки ескалацията, това все още не е пълномащабна война, пише The Economist. Нито една от страните все още не е достигнала пълния си потенциал. Хизбула е способна на наземни нахлувания, а Израел е способен на широкомащабна бомбардировъчна кампания срещу военни цели и, в краен случай, цивилни цели, за да настрои ливанското население срещу групировката. Според източници на изданието,
Йерусалим планира и сухопътна операция, чиято цел ще бъде създаване на буферна зона.
Освен това някои генерали призовават да се възползват от хаоса в редиците на Хизбула и да нанесат решителен удар, докато други настояват за умерена стратегия.
Събеседниците на Bloomberg казват същото. Източник в Израел обясни, че фокусът все още е върху въздушната кампания, въпреки че неназован американски служител призова да се вземе насериозно евентуално нахлуване по земя.
За премиера Нетаняху е важно да докаже на обществеността, че все още може да успее,
продължава The Economist, поне на един фронт. Тази ескалация увеличи страховете от пълномащабен конфликт, отбелязва The Guardian. Нито една от страните все още не е готова да спре. Израел се зарича да нанася удари, докато не върне своите жители в домовете им в северен Израел, а Хизбула се зарича да се бори, докато не бъде постигнато примирие в ивицата Газа. Пълномащабна война на земята е точно това, от което се нуждае радикалната групировка, съобщава CNN. А за Израел това може да се превърне в катастрофа. Той очевидно се стреми към „ескалация с цел деескалация“, тоест да сплаши врага и да го принуди да приеме дипломатическо решение, което по някакъв начин трябва да успокои Вашингтон.
Но колкото и далеч да стигне еврейската държава в това, Хизбула ще се възстанови.
Урокът, който НАТО научи в Афганистан, е верен за Близкия изток. Колкото и командири от средно ниво да бъдат убити при ежечасни нощни нападения, ядосаните синове ще заемат техните места. А насилието със сигурност ще отекне като ехо.