Психотерапевтът Росица Станулова, която работи в Превантивно-информационния център по проблемите на наркоманиите към Столична община, обяви, че е мит, че райският газ не води до зависимост. Има случаи, когато зависими употребяват по 200-300 балона на вечер. В ефира на БНР Станулова обяви, че броят на зависимите от райски газ се увеличава, а проблемът се подценява.
Причината за подценяването на ефекта от райския газ Станулова обясни с краткотрайното му въздействие. В действителност обаче употребата му може да доведе до инсулти и парези. Най-опасно е, когато райският газ се употребява в помещения, които са задимени и в които по принцип не достига чист въздух. Това допълнително намалява сатурацията (притока на кислород) в мозъка и употребяващият райски газ започва да има халюцинации, параноидни мисли и като цяло да се държи неадекватно.
В дългосрочен план той започва да страда от дефицит на витамин Б12 в организма, което му се отразява отрицателно върху периферната нервна система и в крайна сметка може дори да го “снабди” с трайни парези.
Припомняме, че днес (24 септември) се очакват резултатите от проверките на Столичната полиция, започнали след разпространението на реклами на райски газ пред две училища. И от Столична община обявиха, че днес започват превантивна кампания с възпитаниците от двете училища – Втора английска езикова гимназия и Испанската езикова гимназия в София, за вредите от употребата на райски газ и вейпове. В същото време проектозаконът, с който депутатите се заканиха да забранят продажбата на райски газ не само на непълнолетните клиенти, но и за всички физически и юридически лица, си остана приет само на първо четене.
Освен това депутатите не пожелаха да включат райския газ и в списъка с наркотичните вещества.