Наскоро Европейската комисия предложи да се забрани пушенето на открито. Става въпрос най-вече за пространства, където се събират деца – паркове, детски площадки, басейни, автобусни спирки и дори на терасите на заведения. Това се отнася не само за традиционните цигари, но и за всички видове електронни. Експерти от Комисията обясняват, че причината е, че прекалено много хора стават пасивни пушачи, което вреди на здравето им. Другата причина е, че Брюксел има план, според който до 2040 г. пушачите в ЕС ще останат под 5% от населението. В момента пушачите са 25%, според официалната статистика, но се предполага, че са доста повече.
България държи първенството по тютюнопушене в ЕС, като по данните на “Евростат” в момента 29% от българите пушат. Според доклади на здравни специалисти, страната ни е и сред онези, в които се приемат най-малко мерки за защита на пасивните пушачи.
Забраната за пушене на закрито у нас беше въведена през 2012 година. Приетият от Народното събрание текст включи ресторанти, кафенета, барове, нощни клубове, както и училищните дворове, детските площадки и всички събития на открито за деца и ученици. Ограничението засегна и
работните места, стадионите, спортните обекти, летните кина и откритите театри.
Така че ние закон си имаме – както за пушене на закрито, така и на открито, но… каквото от това?Проблемът и тук се оказа типично нашенски – контролът е толкова слаб, че забраните не се спазват от почти никой.
Със сигурност всеки от нас е виждал да се пуши вътре и в заведения, и на стадиони, и на концерти на открито, и на детските площадки. Гледката на майка, която бута количка и пуши, открай време също не впечатлява абсолютно никого.
Не случайно, когато преди повече от десет години имаше обществено обсъждане на законопроекта, се разрази истинска буря. Мнозина твърдяха, че намаляването на дима на обществените места е задължително, но
трябва нещо повече от закон – добър контрол и силни кампании,
особено сред учениците, които са най-уязвими.
Вредата от цигарите, без значение от вида им, е неоспорима. Ситуацията от 2012 г. до днес със сигурност се е подобрила – не се пуши във влакове, много заведения през повечето време спазват наредбата, непушачите се чувстват по-добре на работните си места. Въпреки това обаче всеки ден можем да видим изключения от правилото, и то доста…
Сега Комисията предлага да бъдат наложени ограничения там, където се събират повече деца. Да не забравяме обаче, че в огромната част от случаите те са придружавани от родителите си и ако те самите пушат, където си поискат, от забраната няма да има кой знае каква полза.
Както отбелязахме, ние Закон срещу тютюнопушенето имаме, но на някои хора им липсва осъзнатост за вредите, които нанасят. Ако обаче
държавата започне да налага солени глоби за пушене на детската площадка,
малко ще си позволят да го правят. И, ако това е подкрепено от смислени и човешки кампании, а не просто изброяване на стоте вида “тютюневи” болести, ще е още по-добре.
Пример за добра инициатива е тази, която започва Столична община от тази седмица. Не е кампания срещу цигарите, но засяга не по-малка опасност за младите хора – употребата на райски газ.
Повод за кампанията са
рекламните материали, разлепени по оградите на две столични гимназии
– испанската „Мигел де Сервантес“ и Втора английска „Томас Джеферсън“.
Афишите и стикерите с QR кодове препращат към сайт за поръчване на райски газ и вейпове. Сега, наред с образователните материали, които ще получат учениците, СДВР и Общинска полиция ще засилят присъствието си около столичните учебни заведения.
Ясно е, че нито за година, нито за десет, ще изкореним пороците и нарушенията, но има начини как те да бъдат минимализирани. И това няма да се случи чрез нови закони, а със строг контрол и пълна ангажираност на държавата и на родителите, когато става въпрос за деца.