По време на изслушването си в пленарната зала, посветено на мерките, които МВР предприема срещу купен вот, служебният министър Атанас Илков започна с това как от ведомството му запознали Парламентарната асамблея на Съвета на Европа, които били на посещение във ведомството му, с всички дейности по обезпечаване на дейността преди, след и по време на изборния процес.
Представителите на Парламентарната асамблея посетили и много областни дирекции и били запознати с мерките, които са предприети, за да няма купуване и продаване на гласове.
Атанас Илков отчете, че за изборите на 9 юни 2024 г. са били подадени 626 сигнала, които са 23% по-малко в сравнение с 813 сигнала, получени на предишните избори. Досъдебните производства са били 103 към дата 13 юни 2024 г. и това е било с 31% по-малко в сравнение със 151 производства, образувани на предишните избори. Освен това и изготвените предупредителни протоколи били с 43% по-малко. Атанас Илков обясни намаления процент сигнали и дейност по случаи на купен вот с превантивните и с проактивните действия на Министерството на вътрешните работи.
Илков поясни, че в МВР работят по сигнали на оперативни служители и на граждани.
На въпрос на Кирил Петков от “Продължаваме промяната” – “Демократична България” за сменените 17 областни директори на МВР от страна на бившия вътрешен министър Калин Стоянов, Илков отговори, че дейността на всеки един от тях е под негов постоянен мониторинг и ако види, че има основателни притеснения за нарушения, ще бъде безкомпромисен. По отношение на съмненията на Кирил Петков за купуване на гласове в област Бургас, вътрешният министър отговори, че там отново се разчита на проактивния подход и на превантивните действия.
На въпрос на депутата Георги Свиленски от “БСП за България” кои са представителите на политическите партии, купувачи на гласове, министър Илков отговори, че по лицата се работи – депутатът би могъл да ги идентифицира и сам, но самият той – като министър – не би искал да бъде вкарван в предизборната кампания.
На въпрос на “Възраждане” как се предотвратява купуването на гласове през фирмите за бързи кредити, вътрешният министър отговори, че дейността на тези структури се следи, но от МВР очакват сигнали от потърпевши.
Бойко Рашков от ПП-ДБ го попита знае ли колко струва един глас и цитира информация от журналистически публикации, че той върви между 200 и 400 лева. Изрази съмнение и че има нарочно указание от ръководството на МВР да не се регистрират данните за подадени сигнали за купени гласове, с цел да не се работи по тях. Бойко Рашков сподели и че има информация, че в Бургаско Илков е нарочил да смени няколко ръководители на МВР-структури, като изрази съмнение защо има подобна необходимост, след като по думите на самия министър нещата стоели много добре и няма основание да се притесняваме от купуване на гласове.
Рашков постави и въпроса по колко сигнала се работи в момента, на което Илков му отговори, че не е имал време да се подготви с отговора и че броят на сигналите е постоянно променяща се величина. В същото време информационната система е такава, че на всеки 10 минути може да се види откъде какъв сигнал е постъпил и какви са резултатите от проверката по него.
От “Възраждане” разказаха за конкретен случай на подаден сигнал за купуване на гласове в Сливен на 5 юни 2-24 г. – дни преди изборния ден – с посочени три имена, адрес, мобилен телефон, тип кола, с която пътува купувачът, като посочиха, че от МВР са направили всичко друго, но не и да задържат заподозрения за дилър на гласове. Ето защо те попитаха министъра дали предвижда по подобни сигнали да работят полицаи от други области. Илков отговори, че в самия изборен ден се извеждат мобилни екипи от София, които правят проверки на сигналите по другите области.
В частта от изслушването, в което депутатите трябваше да вземат отношение, Атанас Атанасов от ПП-ДБ обърна внимание, че боде на очи, че по изключително важния въпрос за предотвратяването на купуването на гласове, народните представители от ГЕРБ-СДС и ДПС не са поставили нито едно питане. След това информира министъра, че в МВР всички били наясно, че чадърът на чадърите във вътрешното министерство се нарича Лазар Христов и това е началникът на “Вътрешна сигурност”. По думите на Атанасов било известно в професионалните среди, че той е наредил на областните директори да не реагират на подаваните сигнали за купуване на гласове.