Коалиция “Продължаваме промяната – Демократична България” обяви във вторник водачите на листите си за предстоящия предсрочен парламентарен вот на 27 октомври. ПП взе 2/3 от лидерските позиции и постави свои хора за водачи на листи в 20 многомандатни избирателни района. Представители на “Да, България” водят в 5, а ДСБ получава само три първи места.
Логиката на това подреждане вероятно е, че или от партията на Кирил Петков и Асен Василев вярват, че партньорите им са толкова сигурни победители и ще влязат с преференции дори на неизбираеми места, или пък, че те са разпознаваемото лице на това обединение.
Мнозина симпатизанти на ДБ се оплакват, че знакови лица на “Да, България” като
Ивайло Мирчев, Антоанета Цонева, Божидар Божанов и Елисавета Белобрадова
не са сред водачите в листите на обединението. Атанас Атанасов от ДСБ също не е сред тях. За сметка на това в 24 МИР листата води Надежда Йорданова (“Да, България”), а водач в 26 МИР София-област е нейният съпартиец и бивш правосъден министър в “сглобката” Атанас Славов.
Мнозина питат защо във Варна, вместо да сложат за водач Стела Николова, начело е не чак толкова непопулярният в града Даниел Лорер, а в Пловдив Манол Пейков, когото познава целия град, е едва на четвърто място.
Едно е сигурно –
електоратът на ДБ отново ще гласува с преференции за политиците, които харесва.
И то без да има значение кой на кое място в листа е.
Например – на предишните избори в началото на юни, Елисавета Белобрадова, позната още като Летящата Козила Ерато, беше на пето място в Софийския 25 МИР, но събра достатъчно личен вот, пренареди листата и стана втора. В 24 МИР София-град икономистът Мартин Димитров от седмо място се изкачи на трето и влезе в Народното събрание.
Мнозина биха попитали при това положение
какъв е проблемът, щом харесваните политици така или иначе ще влязат?
Проблемът е морален, а именно моралът е основата, която би трябвало да крепи обединенията. Дори да е лицемерен, дори да е за само за очи, трябва поне да се имитира зачитане на партньора. Засега не е ясно колко процента одобрение биха получили тези партии, ако се явят поотделно. Това не е и нужно, при положение, че лидерите им вече са решили, че ще е по-печелившо да са заедно. Въпросът е, че би трябвало да има някаква равнопоставеност, за да се случват нещата без напрежение и с уважение.
Интересен коментар по този повод написа Настимир Ананиев,
чиято партия “Волт” вече не е част от коалицията.
„В политическите партии в България винаги ще има едни хора, които трябва винаги да са на избираеми места, ама винаги, иначе идва краят на света“, написа той във “Фейсбук”.
За съжаление, това се отнася за всички партии, и още повече за съжаление е, че много от поставените водачи, ако не са там, няма начин да бъдат избрани.
Може би много повече хора ще излязат да гласуват, ако целта беше не кой ще влезе в листите и на кое място ще бъде сложен, а какво може и как ще бъде полезен. Това обаче на този етап изглежда недостижимо и резултатите са налице.