Френските облигации с по-висока доходност от испанските за първи път от 2007-а

макрон, Френските облигации с по-висока доходност от испанските за първи път от 2007-а

Инвеститорите в облигации искат по-висока доходност, за да купуват френски облигации, от тази на испанските за първи път от 2007-а насам. Причината – сериозните съмнения на пазарните играчи, че сформираното от новия френски премиер Мишел Барние правителство ще успее да запуши дупката в публичните финанси.

Десетгодишният френски държавен дълг се е търгувал при годишна възвръщаемост от 2.97% на 26 септември – малко над еквивалентните по срочност испански книжа. Тези равнища надхвърлят значително доходността на португалските държавни облигации, а разликата спрямо сходните по срочност италиански и гръцки инструменти е най-тясна за последните повече от десет години след като инвеститорите загубиха апетит към едни от най-сигурните навремето активи заради продължаващите с месеци политически трусове.

Френското правителство е под натиск да състави бюджет, чийто дефицит да е в рамките на нормите на Европейския съюз, и да го внесе за одобрение в парламента през идните седмици. Задачата е с повишена трудност след извънредните избори през юни, изпратили законодатели от няколко партии без мажоритарно мнозинство на нито една от тях. Някои инвеститори не само се съмняват, че ще бъде постигнат парламентарен консенсус, но дори се опасяват, че новият кабинет няма да оцелее през идните месеци.

На този фон допълнителната доходност, която искат пазарните участници, за да притежават френски правителствени облигации, се е разширила до около 82 базови пункта над германските от малко под 50 точки през юни, преди френският президент Еманюел Макрон да насрочи извънредния вот.

По оценка на анализатори, всяка негативна политическа новина с френски адрес в краткосрочен план, примерно за оспорване на бюджета или на пенсионната реформа, ще засили този тренд. И че създаването на дълги позиции в испанските към френските книжа ще бъде прекратено единствено ако националният испански икономически пейзаж се промени значително.

Франция се отклони от дългосрочните си планове да редуцира дефицита, който се разду до 5.5% от БВП през 2023-а – стойност далеч над целевите за ЕС 3% до 2027-а.

Барние проучва опцията за целево допълнително облагане на богаташите и на големите компании, което е доста сложна задача, защото повишаването на данъците замърсява политиката на Макрон за насърчаване на бизнеса. Премиерът ще внесе повече яснота за плановете си когато представи политическия си дневен ред пред парламента на 1 октомври. Това е и първата възможност на някоя партия да поиска вот на недоверие на кабинета.

И докато бягат от Франция, инвеститорите наливат пари в испански държавни дългови книжа, насърчени от подобряващата се икономическа перспектива на страната и редукцията на високия й дълг. В началото на годината доходността на десетгодишните испански облигации надхвърляше с 40 базови пункта годишната възвръщаемост на сходните по срочност френски конкуренти.

Стратези на “Барклис” прогнозират, че Испания вероятно ще продължи да изпреварва в икономически план Франция. Рекордният брой туристи, силният износ и бързо нарастващото испанско население означава, че страната е с едни от най-високите темпове на растеж в Европа, въпреки фрагментираното й правителство.

В 13.40 ч българско време на 26 септември доходността на десетгодишните френски облигации беще 2.95% срещу 2.94% за десетгодишния испански дълг и 2.15% за базовите за ЕС германски книжа.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст