България вече не е в Топ 40 по икономическа свобода, алармират от Института за пазарна икономика

икономическа свобода, икономически ръст

В последния доклад за икономическа свобода България има резултат от 7.46 пункта и е на 43-та позиция в света, като изпада от Топ 40 – групата на най-свободните икономически държави. За това алармират от ИПИ – Институтът за пазарна икономика.

От ИПИ уточняват, че в периода 2016-2019 г. България за пръв път попада в групата на най-свободните икономики в света (топ 40), което е резултат от добрите показатели по отношение стабилността на парите, свободата на международната търговия, политиката на разумни държавни финанси и нисък публичен дълг, ниски преки данъци върху труда и печалбите, както и отвореният достъп до единния пазар на Европейския съюз. Тези фактори са позволили на България успешно да премине през поне три периода на икономически спад, валидни за цяла Европа, както и да регистрира дългосрочен растеж въпреки липсата на напредък по отношение на върховенството на правото, уточняват от Института за пазарна икономика.

Експертите на ИПИ продължават, че с настъпването на пандемията се наблюдава стагнация на икономическата свобода в България, а и в региона на Централна и Източна Европа, която е предизвикана от нарастването на държавните разходи и от нестабилността в управлението на страната. По повод поредните предстоящи избори от ИПИ обръщат внимание, че показателите за икономическата свобода в България дава добър ориентир за приоритетите и политиките, които могат да подкрепят растежа.

macroeconomics

По-конкретно от ИПИ препоръчват на бъдещите управляващи да поемат ясен ангажимент за поддържане на макроикономическа стабилност и добра бизнес среда. Това включва ограничаване на макроикономическите дисбаланси и политики в подкрепа на конкурентоспособността. Сред основните външнополитически котви са поддържането на ниска инфлация и приемането на еврото, както и пълноправното членство в Шенгенското пространство.

Ключово е провеждането на разумна бюджетна политика, спазването на фискалните правила, както и поддържането на ниски преки данъци. На преден план следва да се изведе и политиката за намаляване на регулаторната тежест и ограничаване на непотизма, кронизма и дискриминацията в работата на публичната администрация, посочват от Института за пазарна икономика.

Те добавят и че след решението на Конституционния съд, с което той отмени съдебната реформа, борбата за върховенството на правото в България ще трябва да се фокусира върху нормативната рамка и оперативното администриране на съдебната власт, в т.ч. управлението на бюджета, съдебната карта и правилата за атестация и командироване, ефективния граждански контрол и гарантирането на честна процедура за избор на нов главен прокурор.

Ключови са и ефективната политика за борба с корупцията и полагането на постоянни усилия за защита на независимостта и осветяване на неправомерното влияние в съдебната власт, добавят още от Института за пазарна икономика.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че избирателната система за парламентарния вот трябва да бъде променена?

Подкаст