Във вторник, 1 октомври, Япония ще има нов премиер. Това ще бъде бившият министър на отбраната Шигеру Ишиба, който в петък беше избран за лидер на управляващата Либералнодемократическа партия (ЛДП). Основните му задачи ще бъдат да преодолее общественото недоверие към управляващата партия и да се утвърди като признат лидер на тази, както се оказва, разпокъсана политическа сила.
Новият премиер ще трябва да отговори и на нарастващите заплахи за регионалната стабилност, които според Токио идват от Китай и Северна Корея. Избраният японски лидер е готов да им се противопостави чрез създаване на „азиатско НАТО“ и дори чрез разполагане на американски ядрени оръжия в Азия.
Ако резултатите от изборите за лидер на партията бяха неясни до последния момент – Шигеру Ишиба спечели мнозинството от гласовете на съпартийците едва на втория тур – тогава всичко трябва да върви гладко в бъдеще. Във вторник парламентът, контролиран от Либералнодемократическата паритя, ще одобри Ишиба за нов министър-председател, а в същия ден новоназначеният ръководител на правителството ще представи своя кабинет на страната.
Вече са известни редица планирани назначения. Министър-председателят възнамерява да остави Йошимаса Хаяши като главен секретар на кабинета на министрите и да назначи бившия министър на земеделието Хироши Морияма за генерален секретар на партията.
Но може би най-любопитното беше намерението на Шигеру Ишиба да даде поста председател на комисията по изборна стратегия на партията на
Шинджиро Коидзуми, негов неотдавнашен съперник,
който зае трето място в първия тур на гласуването за кандидатите за нов лидер на партията.
Възможно е в името на консолидирането на властта Ишиба да не пропусне да използва назначенията на редица важни позиции, за да изгради мостове с лагера на основния си съперник – 63-годишният Санае Такаичи, който оглавява Министерството на икономическа сигурност, протеже на крайнодясното крило на партията. „Ако той просто възнагради хората, които го подкрепиха, това ще създаде много проблеми с тези, които подкрепиха Такаичи, и с тези, които не го харесват“, обясни експертът от Asia Group Japan Ринтаро Нишимура вероятността от подобно развитие, цитиран от Japan Times.
Основното за новия ръководител на японското правителство обаче ще бъде възстановяването на общественото доверие, подкопано от нашумелия скандал с рушвети, в който бяха замесени десетки членове на ЛДП и който всъщност принуди Фумио Кишида да се откаже от претенциите си на ръководна позиция в партията и правителството.
Следващите парламентарни избори трябва да се проведат през следващите 13 месеца.
Въпреки това още в неделя Ишиба намекна, че може да разпусне долната камара на парламента и да проведе общи избори в близко бъдеще, като по този начин потвърди доверието на избирателите в себе си и своята партия.
„Няма да отричам, че има различни възможности“, отбеляза бъдещият премиер в NHK Sunday, когато беше директно попитан за вероятността от бързи избори. Поо телевизия Fuji, докато обсъждаше кога да се проведат избори, той каза: „Колкото по-рано, толкова по-добре“.
Новият ръководител на правителството не посочи конкретни дати, но според предположения в местните медии стартът на предизборната кампания ще бъде даден на 15 октомври, а самото гласуване е насрочено за 27 октомври.
Също
толкова важно за Ишиба ще бъде решаването на проблема с разходите за живот.
„Брутният вътрешен продукт на Япония остава в застой през последните две десетилетия и растежът на заплатите досега не е надвишил инфлацията“, призна той очевидното на пресконференция миналия петък.
„Ако потреблението не се увеличи, икономиката няма да е наред“, продължи бъдещият премиер, обещавайки да настоява още по-силно върху политиката на Фумио Кишида за увеличаване на доходите на домакинствата чрез повишаване на заплатите, така че икономиката на страната „напълно да излезе от дефлацията.”
Между другото, на фона на победата на Шигеру Ишиба във вътрешнопартийните избори и очакванията, че той няма да устои на усилията на Централната банка на Япония да нормализира монетарната политика и да повиши лихвените проценти,
йената спечели повече от 1% спрямо долара.
Във външната политика бъдещият лидер на Япония няма да продължи във всичко курса на отиващия си ръководител на правителството. Като последователен „ястреб“ по отношение на Китай и КНДР (които като цяло не се различават много между идващите и отиващите премиери), той винаги е бил доста решен да преформатира отношенията на Токио със Съединените щати като основен съюзник. Той многократно е изразявал възмущение от това, което той нарече „структурно неравен“ съюз между Япония и Съединените щати, предлагайки по-специално на японската страна да бъде даден достъп до американските бази в Япония (в момента контролирани изключително от американци).
В същото време бъдещият японски премиер стана известен като привърженик на разширяването на правомощията на японските сили за самоотбрана и създаването на азиатска версия на НАТО.
„Ако заменим Русия с Китай и Украйна с Тайван, липсата на подобна на НАТО система за колективна самоотбрана в Азия означава, че могат да избухнат войни поради липса на ангажименти за взаимна отбрана. В тези условия, за да могат западните съюзници да сдържат Китай, е необходимо да се създаде азиатска версия на НАТО“, написа Ишиба миналата седмица в своя политическа статия.
Ясно е, че на този фон Шигеру Ишиба почти сигурно ще поддържа не само антикитайския, но и антируския вектор на външна политика и ще продължи да засилва антируските санкции.
Но най-сензационната му идея, самото обсъждане на която в Япония отдавна се смяташе за табу, беше призивът да се обсъди перспективата за разполагане на ядрени оръжия на САЩ в Азиатско-тихоокеанския регион при преразглеждане на споразумението за статута на американския контингент в Япония . „Геополитическата криза около нашата страна достигна такава степен, че всеки момент може да избухне война. Азиатската версия на НАТО трябва специално да вземе предвид споделянето на ядрени оръжия със Съединените щати или въвеждането на ядрени оръжия в регион“, отбелязва Шигеру Ишиба в същата статия.