Притокът на мигранти в Европейския съюз заради бежанците от Украйна позволи да се решат някои от проблемите, свързани с „безпрецедентно високото“ търсене на работна ръка, се посочва в работния доклад на Международния валутен фонд „Миграцията към Европейския съюз“.
Според авторите му, през 2022 г. делът на мигрантите в населението на ЕС е бил най-високият в историята – 1.4 процента. През 2023 г. техният приток към европейските страни леко намаля, но все пак остана забележимо по-висок от средните стойности, регистрирани преди пандемията.
Повечето от пристигналите бързо са намерили работа.
Скоростта на навлизане на мигрантите на пазара на труда се доказва от статистиката, според която около две трети (2.7 милиона) от работните места, създадени между 2019 и 2023 г., са били заети от мигранти.
Като цяло безработицата в ЕС многократно е достигала своя исторически минимум през последната година и половина: сега тя е 6.4 процента. Скоростта на интеграция на мигрантите отчасти се обяснява с широкомащабните мерки за подкрепа, въведени от европейските власти за украинските бежанци. Въпреки това недостигът на кадри все още играе ключова роля в процеса.
Поради високия темп на застаряване на населението на Стария континент,
проблемът с недостига на работна ръка се обсъждаше в Европа още преди пандемията от COVID-19.
През последните години нуждата от кадри, включително висококвалифицирани, се засили на фона на последиците от руската военна операция в Украйна. Включително и поради отказа от доставки на руски газ и увеличените инвестиции в развитието на други енергийни източници, преструктуриране на икономиката и логистиката и разширяване на производството в отбранителната промишленост.
Все още е трудно да се оцени потенциалният принос на мигрантите към европейската икономика.
Мащабът му до голяма степен е свързан с перспективите за завръщане на бежанците през следващите години. Разликата в производителността на труда на мигрантите и местните жители, подчертават изследователите, намалява само с течение на времето, като през първите години тя е средно 20 на сто.