“Направете коктейл “Молотов” – разследване на OCCRP показва как европейци са вербувани през Telegram

коктейл молотов

Журналистическо разследване на международната организация на разследващите журналисти OCCRP разкри как млади европейци с проруски възгледи са инструкирани през Telegram да извършват саботажи. Според западни разузнавания зад своеобразните вербувания стоят руските специални служби. За да разкрият истината, репортери от OCCRP решават да се представят за ентусиасти, решили да извършат някой и друг саботаж. След кратка размяна на съобщения някои от тях получават следното съобщение:

„Ето ви задача – направете си коктейл “Молотов”, отидете в гората и го пробвайте. Заснемете се и ни изпратете видео. Нека започнем с това.”

Следва въпрос: “А как ще си получим парите?”
Отговор: „Парите ще са крипто, след приключване на мисията.“

Този разговор показва, че е очевидно, че има няколко етапа на вербуване с цел извършване на саботаж. Репортер на OCCEP признава, че той е проведен на 10 юли през популярната социална мрежа Telegram.

Въпросите за парите поставя Валери Иванов, 26-годишен рускоезичен естонец, който иска да си припечели допълнително пари към възнаграждението, което получава като земемер на непълно работно време.

Той си говори с анонимен вербовчик, имащ акаунт в Telegram, наречен „Privet Bot“ („Hi Bot“ на руски).

Този акаунт е бил рекламиран най-малко осем пъти през последната година на 550 000 абонати на Gray Zone, най-големият проруски канал в Telegram, свързан с наемническата група Wagner. Негови реклами могат да бъдат видени и в Telegram, Facebook, VKontakte и дори в популярната платформа за игри Steam. В рекламното съобщение се съдържа призив жителите на европейските държави да се присъединят към битката срещу западните съюзници на Украйна.

privetbotad

„Вероятно вече сте видели какво се случи в Румъния“, гласи едно рекламно съобщение, публикувано на 7 юли заедно с видеоклипове на няколко пожара в промишлени зони, за които се твърди, че са били предизвикани от проруски саботьори. „Те се страхуват, че ще има повече като вас. … и ще има повече като вас. Просто ни кажете privet.”

Кадрите от саботажа не са реални – всички изображения изобразяват по-ранни, несвързани инциденти. Но това е съобщението, на което Валери Иванов решава да отговори.

Само след кратка размяна на съобщения той вече е насърчен да извърши престъпления в Естония.

Рускоезичният събеседник в чата с Иванов му предлага пари за шпиониране на военни бази, за подпалване на превозни средства на НАТО и дори извършване на убийства – по 10 000 долара „на глава“. Вербовчикът енергично комуникира, на моменти дори е груб, като някои от съобщенията му неуместно са придружени от усмихнати лица.

За щастие Иванов не е реален човек. Неговата личност е създадена от журналистите от Delfi, OCCRP, Paper Trail Media, ZDF и Der Standard, за да могат да научат повече за усилията на Русия през социалните мрежи да вербува европейски граждани за извършване на саботажи в родните им страни.

Експерти по сигурността и служители на разузнаванията споделят, че напоследък в Русия са се усъвършенствали във вербуването.

„През последните две години се наблюдава огромен ръст на опитите за саботаж в Европа, включително са взривявани контейнери за боклук като част от тази проруска дейност, споделя Индрек Каник, директор на Международния център за отбрана и сигурност на Естония. По думите му това е чиста проба тероризъм.

Той описва масовото набиране на саботьори през социалните мрежи, сравнявайки го с това да отидеш и да хвърлиш въдица, за да закачиш някой боклук. В същото време признава, че разходите са минимални. Но независимо от “боклука”, Русия жъне успехи.

През последните години граждани на Естония, Германия, Полша и други страни са арестувани и в някои случаи са осъдени за шпионаж или за извършване на противозаконни действия по нареждане на Кремъл. И някои от тях, включително група в Естония, са вербувани чрез Telegram и чрез други социални мрежи.

От OCCRP припомнят, че този август основателят на Telegram Павел Дуров беше арестуван във Франция по обвинение, че е позволил платформата му да се използва за детска порнография, трафик на наркотици и организирана престъпност.

Адвокатът на Дуров определи обвиненията като „абсурдни“ и подчерта, че Telegram спазва европейското законодателство. След ареста си Дуров направи специално изявление, в което призна за детските болести и за неминуемите сътресения при растежа, които по думите му са позволили злоупотреби и обеща да подобри услугата.

От OCCRP посочват, че не е известно срещу Дуров да са предявени обвинения, свързани с дейността на руското разузнаване в Telegram. Френските прокурори все още не са дали окончателна информация по случая.

От OCCRP признават, че засега акаунтът „Privet Bot“ не е свързван с конкретни случаи на саботаж. Но когато журналистите показали стенограмата от чата на „Иванов“ на служители в пет агенции за сигурност в Германия, Естония, Австрия и Латвия, четирима от тях потвърдили, че този разговор много им прилича на подобни акции по онлайн вербуване, засичано, че е извършено от Кремъл.

Националната служба ” Сигурност” на Латвия се е въздържала да коментира акаунта „Privet Bot“, но е признала, че има няколко случая, при които социалната мрежа Telegram е била използвана от руските разузнавателни служби.

„Така наречените агенти на ниско ниво са евтини, бързи и безопасни“, твърди източник от германските служби за сигурност. Той посочва, че тези хора много често дори не знаят за кого работят, дали за организираната престъпност или за тайните служби. Има дълги вериги от посредници, които затрудняват достигането до конкретни отговорници по вербуването.

Според Марта Туул, говорител на естонската служба за сигурност KAPO, целта на тези атаки е да предизвикат страх, недоволство и объркване в обществото.

Туул добавя, че успехът на една подобна атака не се измерва с размера на опожареното или ограбено имущество. Достатъчно е определени групи в обществото да изпаднат в паника и да започнат да се съмняват във функционирането на държавата.

Индрек Каник, споменатият вече директор на Международния център за отбрана и сигурност на Естония, твърди, че най-важната цел на Русия при извършването на саботажите е да създаде хаос и да провокира страх сред западните общества, което ще доведе на власт политически сили, които са готови да не подкрепят Украйна.

Журналистите от OCCRP са се опитали да се свържат директно с администраторите на „Privet Bot“ за коментар, но не са получили никакъв отговор. Поискали са коментар и от администрацията на руския президент Владимир Путин, но и този им опит е останал с нулев успех.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст