Различни финансови инструменти трупат печалби за договорните фондове

пари

Договорните фондове остават атрактивна възможност за инвестиции у нас. Данните от Българската асоциация на управляващите дружества го потвърждават и в края на септември. За дребните, непрофесионални инвеститори колективните инвестиционни схеми са алтернатива за печалба в сравнение с банковите депозити. А това се случва, защото тези фондове влагат в диверсифицирани портфейли от различни финансови инструменти. Така те имат възможност, разпилени по широкия свят, да осигурят доходност на инвеститорите.

В края на септември 101 от договорните фондове у нас от общо 146 лицензирани от Комисията за финансов надзор са на печалба, показва проучване на “Банкеръ”. В средата на тази година 100 от тези колективни схеми бяха на зелена територия.

А 21 от договорните фондове отчитат и двуцифрена доходност.

Най-висока в края на септември е печалбата на

„Ди Ви Динамик“

от портфейла на управляващото дружество  „Ди Ви асет мениджмънт“ EАД. Този фонд е на печалба от 23.24%, като заедно с това е увеличил и нетната стойност на активите си до 1 037 557 лева. В момента най-голям дял от активите му – 46.16%, са вложени в акции на бърсово търгувани фондове. Около една трета са в пари в брой, а една четвърт от тях – в акции.

зала на фондова борса акции пари зарчета дивидент инвестиции изкупуване

„Скай Финанси“,

организиран от управляващото дружество „Скай управление на активи“ АД отчита 21.06% възвръщаемост, и ръст на нетната стойност на активите. Фондът е активно управляван и инвестира преимуществено в акции на европейски банки и финансови компании. Географски той е насочен към финансовия сектор на Централна и Източна Европа. Но поради значителния дял на западно-европейски банки в региона, фондът поддържа експозиция и към финансови институции от еврозоната.

Част от активите на тази схема е възможно да бъдат инвестирани в депозити в банки, в държавни ценни книжа или други финансови инструменти. Няма изискване за минимален рейтинг на емитентите на дългови ценни книжа. Възможно е фондът да инвестира и в други географски райони и отрасли на икономиката. Няма предварително определен еталон, с който резултатите на Фонда да бъдат сравнявани и не се преследва конкретна цел по отношение на даден промишлен, географски или друг пазарен сектор.

„Юг Маркет Оптимум“,

който е от портфейла на управляващото дружество „Юг Маркет фонд мениджмънт“ EАД, се отчете с печалба от 17.35% и повишение на акумулираните активи. Договорният фонд инвестира в български акции, в акции на чуждестранни компании, приети за търговия на международно признати и ликвидни регулирани пазари, в акции/дялове на други колективни инвестиционни схеми както и в дългови ценни книжа и инструменти с фиксирана доходност.

„Компас Глобал трендс“

от портфейла на управляващото дружество „Компас Инвест“ АД, е осигурил печалба от 17.03%, съчетана с повишение на нетната стойност на активите.

Фондът влага паричните си срудства в компании, чиито продажби ръст с по-големи темпове от средното ниво на пазара. Целта е да се идентифицират и да се инвестира във фирми с над 20% повишение на приходите на годишна база в сектори на икономиката, които също се намират във фаза на растеж.

пазари пазар пари бизнес борса предприемач инвестиционни фондове капитал акции данъци злато загуба инвестиции

„Ди Ви Баланс“

също е от портфейла на „Ди Ви асет мениджмънт“ EАД. Печалбата на фонда е 16.59%, а заедно с това е увеличил и обема на нетната стойност на активите си.

“Ди Ви Баланс” издава два класа дялове: дялове от Клас А (Хармония) и дялове от Клас Б (Съкровище). Инвестицията в дялове от Клас А (Хармония) е подходяща за инвеститори физически и юридически лица, вкл. институционални инвеститори. Инвестицията в дялове от Клас Б (Съкровище) е предназначена за деца на възраст до 18 г., като по желание на инвеститора, инвестицията може да бъде продължена и след навършване на 18 година.

В портфейла на фонда са включени пари в брой, облигации от борсово търгувани фондове, акции, акции от борсово търгувани фондове, ДЦК и вземания.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че нулевия ДДС за хляба трябва да бъде върнат?

Подкаст