Президентът на САЩ Джо Байдън ще се срещне с президента на Бразилия Луис Инасио Лула да Силва преди срещата на върха на Г-20, която ще се проведе на 18-19 ноември в Рио де Жанейро. Това пише Ройтерс, позовавайки се на източници. В Белият дом са започнали подготовката за посещението. Събеседниците на агенцията не дават подробности какво ще обсъждат лидерите на двете държави.
Според Ройтерс, след срещата на върха на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (15-16 ноември) Джо Байдън ще пътува до Манаус, град в северозападна Бразилия, столица на щата Амазонас. Също така американският президент може да спре в Белем. Очаква се срещата с Лула да Силва да се проведе на 16 или 17 ноември.
От 1 декември 2023 г. Бразилия пое председателството на Г-20.
Покана за срещата е изпратена и до руския президент Владимир Путин. Ден преди това той каза, че няма да отиде в Бразилия, за да „не пречи на нормалната работа на този форум“. В отговор на въпрос относно юрисдикцията на Международния наказателен съд, която Бразилия признава, руският президент каза, че решенията на съда могат да бъдат “лесно заобиколени”
Групата на двайсетте, съкратено Г-20 (официално: Group of Twenty Finance Ministers and Central Bank Governors), включва 19 страни с най-големи икономики в света плюс Европейския съюз, представян от държавата председател на Съвета на Европейския съюз. Освен това, обикновено на срещите на Г-20 присъстват представители на Международния валутен фонд и Световната банка. Г-20 е неофициална инициатива, в която участват финансови министри и управители на централни банки с цел сътрудничество и консултация в областите на международната финансова система, глобалната икономика и други икономически сфери.
Страните от организацията произвеждат 90% от световния БВП,
генерират 80% от международната търговия (включително търговията в самата ЕС) и обхващат две трети от населението на света.
Срещите на ръководителите на Г-20 се провеждат веднъж годишно.
Прозрачността на Г-20 обаче е поставена под въпрос от критиците, които обръщат внимание върху липсата на устав и факта, че най-важните срещи са при закрити врати. Критиците предлагат алтернатива такава като „Икономически съвет за сигурност“ в рамките на ООН, където членовете да бъдат избирани от общото събрание въз основа на тяхното значение в световната икономика и приносът, който са готови да предоставят на света в икономическото развитие. Цената и степента на срещите на върха, свързани със сигурността, често е спорен въпрос в страната-домакин и срещите на високо равнище на Г-20 привличат протестиращи от различни среди включително анархисти, антикапиталисти и националисти.