Бизнесът от ТИЗ подпомага и учебния процес в гимназията в Белозем
Как бизнесът да подкрепи създаването на кадри още от ученическата скамейка, как по-лесно хората от икономически уязвимите групи да се включат в трудовия процес, коментираха по време на различни срещи с институции членове на екипа на сдружение „Клъстер Тракия икономическа зона“ /КТИЗ/.
Според инж. Пламен Панчев, председател на Клъстера и изпълнителен директор на най-големия индустриален парк в Източна Европа “Тракия икономическа зона” /ТИЗ/, професионалната гимназия по селско стопанство в с. Белозем, община Раковски, е нагледен пример как едно средно училище може да бъде преобразено и да се превърне в привлекателно за младото поколение.
„Убедени сме, че изграждането на общежитие към гимназията в Белозем, ще създаде друга социална среда за тези подрастващи, а и ще улесни родителите от икономически слабите групи“, категоричен е инж. Панчев. Той е признателен на Георги Самуилов, че подкрепя инициативата на „Клъстер Тракия икономическа зона“ за свързването на бизнеса с образованието. „Инса груп“ ще помогне да се създаде в професионалната гимназия
паралелка за една от професиите на бъдещето, свързана с химическата индустрия.
Ще съдейства финансово на учащите се в нея, както ще предостави специалисти и бази за обучението им в практически умения. В помощ на училището в Белозем инж. Панчев е убедил да се включи и израелската „Дорал Груп Ренюабъл Енерджи Рисорсес“, която ще помогне на обучителния процес на кадри за индустрията с възобновяеми източници.
Ръководството на гимназията, освен, че е изградило комфортна модерна учебна база, търси също възможности за обогатяване знанията на своите възпитаници. Учениците проведоха теория и практика в Центъра за професионално обучение „Тракия“ към “Клъстер Тракия икономическа зона” и ако решат могат да започнат работа в заводите в “Тракия икономическа зона”.
Запознаване с нуждите на икономически уязвими жители на малките общини около “Тракия икономическа зона” и възможностите за намирането на подходяща работа за тях, е целта на посещенията в различни населени места на Пламен Петков от „Клъстер Тракия икономическа зона“ и Петя Гуламали от Фондация „Тръст за социална алтернатива“. Фондацията оказва финансова подкрепа, за да се намали бедността и да се преодолеят пропуските в образованието и пазарната активност на хората в неравностойно положение.
„Надяваме се да свържем икономически уязвимите хора с работодатели,
които да им предоставят подходяща работа, с оглед образованието и притежаваните квалификации. Когато са необходими допълнителни такива, имаме готовност да организираме курсове за съответната подготовка“, посочи Петя Гуламали.
Четете още: Създава се нова икономическа зона „Дунав“