В навечерието на президентските избори в САЩ властите в ключовата балканска страна Сърбия не се изказват в подкрепа на нито един от кандидатите – за разлика от 2020 г., когато Белград открито заложи на републиканеца Доналд Тръмп.
Въпреки това Сърбия изрази готовност да развива големи проекти със сина на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп-младши и зетя на бившия ръководител на Белия дом Джаред Къшнър, който наскоро посети страната. Сръбските експерти са убедени, че сега Белград разчита на Доналд Тръмп, надявайки се с негова помощ да реши косовския проблем в своя полза.
Когато наскоро сръбският президент беше попитан от журналисти какъв изход от предстоящите президентски избори в САЩ би предпочел, Александър Вучич отговори уклончиво:
„Имам предпочитания, но няма да говоря за тях публично“.
Малко по-късно сръбският президент отбеляза, че изборите в САЩ са „много непредвидими“ и „Сърбия трябва да помисли как да се защити“. „Вече разглеждаме кой може да се присъедини към екипа на Доналд Тръмп и кой може да се присъедини към екипа на Камала Харис“, каза Александър Вучич.
Така този път сръбското ръководство зае позиция, различна от преди четири години. В навечерието на предишните американски избори Белград открито подкрепи Доналд Тръмп.
Симпатиите на сръбското ръководство към изборите в САЩ донякъде разкриват проправителствените медии, които почти недвусмислено подкрепят Доналд Тръмп. Според белградските агенции за мониторинг и социални изследвания,
бившият президент на САЩ доминира в тези медии,
които пишат за него изключително по положителен начин.
Но последните посещения там на хора от вътрешния кръг на Доналд Тръмп говорят много по-ясно за предпочитанията на Белград. В края на септември синът на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп-младши, един от лидерите на организацията The Trump Organisation, която управлява бизнес проектите на Доналд Тръмп-старши, посети Сърбия. Той организира вечеря и среща с група сръбски бизнесмени, за да обсъдят американските инвестиции в Сърбия.
А преди това сръбското правителство сключи споразумение с компанията на Джаред Къшнър, зетя на Доналд Тръмп, да й предостави за безвъзмездно ползване за срок от 99 години голям парцел земя в центъра на Белград, където се намира сградата на Генералния щаб, частично разрушена по време на бомбардировките на НАТО през 1999 година. На негово място компанията ще изгради многоетажен бизнес център и жилищен и хотелски комплекс. Прогнозната стойност на проекта е 500 милиона долара.
Когато се разбра за този проект, бившият началник на сръбския генерален щаб, а сега един от лидерите на опозицията Здравко Понош, обвини президента Вучич, че „инвестира в политическото си бъдеще“, опитвайки се да получи подкрепа от Доналд Тръмп, който иска да се върне в Белия дом. Самият Александър Вучич призна, че не само е „отчасти запознат“ с плана за изграждане на модерен комплекс на мястото на порутената сграда на Генералния щаб, но е „вдъхновен от него“ и е готов „радостно да го рекламира“.
Чест гост в Белград е и бившият специален пратеник на Доналд Тръмп за Балканите Ричард Гренел,
който е спряган за важен външнополитически пост, ако бившият президент се върне в Белия дом. Според сръбските медии, Ричард Гренел е участвал активно в преговорите за закупуването на сградата на сръбския генерален щаб от компанията на Джаред Кушнер, а миналата година дори е получил правителствена награда от президента на Сърбия.
Всичко това позволява на сръбските експерти да твърдят, че дори и сега Белград наистина разчита на Доналд Тръмп, надявайки се преди всичко с негова помощ да реши косовския проблем в своя полза.
Въпреки това,
предишните два пъти залозите на Александър Вучич на американските избори не се получиха.
През 2016 г. Сърбия подпомогна финансово кампанията на кандидата на Демократическата партия Хилари Клинтън, а нейният опонент Доналд Тръмп спечели. Четири години по-късно, когато Александър Вучич открито подкрепи Тръмп, демократът Джо Байдън спечели изборите.