Защо източноевропейците предпочитат Тръмп?

Тръмп

Резултатите от вота в Съединените щати са от голямо значение за целия свят, затова всички следят със затаен дъх как ще приключи на 5 ноември двубоят Камала Харис – Доналд Тръмп. Тези резултати са особено важни за европейците, които разчитат основно на Вашингтон за отбраната си, пък и за външната политика. Освен това търговските политики на следващата администрация  в Белия дом ще имат значителни ефекти върху световната търговия и икономика.

Последната седмица преди вота, социологическите прогнози на двамата кандидати – демократката Камала Харис и републиканецът Доналд Тръмп – са много близки. Последните големи национални проучвания на колебаещите се щати показват, че надпреварата между двамата е толкова напрегната, колкото не е била досега. Те дават преднина за Камала Харис, но разликата с конкурента ѝ е около процент-два, което е в рамките на статистическата грешка.

Освен това, тези сондажи не дават реална картина, защото избирателната система е твърде сложна и е

напълно възможно някой да получи повече гласове, но… да не спечели.

Пример за това е Хилъри Клинтън, която през 2016 г. загуби президентските избори от Доналд Тръмп, въпреки че той инкасира почти три милиона гласа по-малко. Той обаче спечели “наддаването” в Избирателната колегия – с 304 на 227 гласа, и бе обявен за победител в президентска надпревара.

В понеделник (28 октомври) социологическият институт “Галъп” публикува свое проучване за нагласите по света във връзка предстоящите президентски избори в САЩ. То показа, че

Западна Европа предпочита Харис, а Източна Европа – Тръмп.

И още – най-много от привържениците на републиканеца милиардер се оказаха не къде да е, а в Сърбия – 59%, Унгария – 49%, България – 49%, и Словения – 43 процента. В Русия също се наблюдават отчетливи предпочитания към кандидата на републиканците – 43%, като едва 12% от руснаците биха гласували за Харис.

Тези нагласи имат логично обяснение.

Тръмп обещава, ако спечели,

ще сложи край на „всички зелени глупости“ и ще увеличи добива на петрол.

Той се заканва още от първия си ден на власт да започне депортация на всички нелегални имигранти и да направи Съединените щати непривлекателни за „пришълците“ през мексиканската граница.

Освен това, републиканецът планира да намали и подкрепата за Украйна и да я остави да си се разбира с Русия, като вместо това ще се фокусира върху икономиката на САЩ. Според него това е начинът за справяне с нарасналите разходи за живот, които притискат американците след пандемията.

Тези позиции са много по-близки до източноевропейците, които са

най-шумните противници на “Зелената сделка” на Европейския съюз

и забраната на автомобилите с вътрешно горене от 2035 г., които не искат мигранти и дори отхвърлят (като Полша, например) голямата гордост на първата комисия на Урсула фон дер Лайен – пакта на ЕС за миграцията и убежището.

Обратно, Западна Европа, която е по-богата, има интерес Камала Харис да спечели Белия дом, защото ще продължи да насърчава зелените политики и помощта за Украйна няма да секне. Вашингтон предоставя най-голям дял от подкрепата за Киев, като през изтеклите две и половина военни години – от февруари 2022 г. – американската военна помощ за Киев се равнява на тази, дадена от всички останали съюзници на Украйна, взети заедно. Така че, ако Вашингтон спре кранчето,

финансовата тежест ще падне върху Европа,

а по-богатите страни ще се нагърбят с още по-големи отговорности.

Друг е и въпросът, че Тръмп не се интересува особено от Европа, дори по отношение на търговията. Той едва ли ще изтегли САЩ от НАТО, но вероятно ще промени ангажимента спрямо съюзниците на Стария континент. Докато Брюксел… няма абсолютно никакъв интерес това да се случи.

Харис се зарече, че докато не бъде постигнато “справедливо и трайно примирие”, САЩ трябва да продължат с военната си помощ за Киев. Според нея, ако Байдън не е изпратил толкова милиарди долари на Украйна досега, 

Путин щеше вече да седи в Киев и да гледа към останалата част от Европа,

започвайки с Полша.

Двамата кандидати предлагат различни модели на управление на икономиката, миграцията, здравеопазването и външните работи. Но да не забравяме, че силен глас имат и двете камари на Конгреса. Редица анализатори казват, че който и да спечели изборите, разликите в управлението няма да са фрапиращи, поне що се отнася до икономиката и помощта за Израел. Това обаче не се отнася за отношението към Европа.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Положителен знак ли е категоричната позиция на ГЕРБ-СДС, че Борисов трябва да бъде премиер на бъдещия коалиционен кабинет?

Подкаст