По повод Международния ден на Черно море в 9 ч. представители на „Грийнпийс“ – България внесоха в министерството на околната среда и водите петиция, подкрепена от 15 000 души, за учредяване на първия изцяло морски резерват.
В петицията се подчертава, че районът на Маслен нос е една от най-продуктивните екосистеми в българското Черноморие, а в момента в 96% от зоната се извършва дънно трапиране и драгиране – действия, за които природозащитниците алармират, че са нелегални.
Данните са от доклад, изготвен съвместно с учени от Института по океанология към Българската академия на науките.
Според „Грийнпийс-България“ създаването на морски резерват ще доведе до възстановяване на екологично важни популации като черната мида и редица морски растения, а също така и до увеличаване на рибните запаси и създаване на убежище за ценни видове като черноморските делфини.
В петицията има искания и за политики за международно сътрудничество, като се подчертава, че според Стратегията на Европейския съюз за биологичното разнообразие, всички страни членки трябва да имат 10% строго защитени зони от акваториите си.
По повод Международния ден на Черно море от екоминистерството припомнят, че България има общо 29 защитени зони по Натура 2000 и три защитени територии, включващи морска акватория.
Те обясняват и защо 31 октомври е избран като дата за подобно отбелязване – на този ден през 1996 г. е подписан Стратегическият план за действие за възстановяване и опазване на Черно море, с който правителствата на България, Турция, Грузия, Румъния, Русия и Украйна приемат, че замърсяването на общото ни море създава рискове за всички и по-специално за 16 млн. души, населяващи крайбрежието му. Планът е свързан с Конвенцията за опазване на Черно море от замърсяване (т. нар. Букурещка Конвенция), подписана през 1992 г. от шестте черноморски държави.
В Националната екологична мрежа на България са включени следните защитени зони и територии от Натура 2000, включващи морска акватория:
По реда на Закона за биологичното разнообразие са определени общо 29 защитени зони, в чиито граници е включена морска акватория с площ 2 821.35 кв. км. От тях по Директивата за местообитанията са 17 защитени зони с морска акватория 2 476.87 кв. км, а по Директивата за дивите птици – 14 защитени зони с морска акватория 544.89 кв. км, като две от защитените зони са с обща граница по двете директиви.
В акваториалната част на тези защитени зони се опазват седем типа природни местообитания – постоянно покрити от морска вода пясъчни и тинести плитчини; естуари; тинесто-песъчливи крайбрежни площи, които не са покрити или са едва покрити с морска вода; обширни плитки заливи; рифове; подводни или частично подводни морски пещери; подводни структури, образували се под действието на просмукващи се газове.
Видовете, предмет на опазване, са: два вида морски бозайници – Tursiops truncatus (Афала) и Phocoena phocoena (Морска свиня); два вида риби – Alosa immaculata (Карагьоз, Дунавска скумрия) и Alosa tanaica (Малък карагьоз, Харип); от птиците – мигриращият вид средиземноморски буревестник (Puffinus yelkouan), гнездящият вид качулат корморан (Gulosus aristotelis) и множество крайбрежни видове птици.
В морските пространства на всички 17 защитени зони за местообитанията са въведени забрани за депониране на драгажни маси, за използване на дънни тралиращи и драгиращи средства, както и за пребаластиране на кораби.
В 6 от защитените зони за местообитанията са въведени забрани и за други дейности, свързани с риболова, ползването на морски ресурси и замърсяването.
В защитените зони за опазване на дивите птици има въведена забрана за строителството на нови пристанища, терминали и промишлени предприятия. Въведено е и ограничение за изграждането на вятърни генератори за производство на електроенергия.
В България има три защитени територии, които включват морска акватория, обявени по реда на Закона за защитените територии. Това са Резерват „Калиакра“, Защитена местност „Ченгене скеле“ и Защитена местност „Кокетрайс“. Общата площ на морската акватория в тях е 11.95 кв. км, като тази площ попада изцяло в границите на защитени зони, определени по реда на Закона за биологичното разнообразие.
Защитена местност „Ченгене скеле“ е обявена с цел запазване на естествените местообитания на защитени и редки видове птици, включени в Червена книга на Република България и в списъка на застрашените видове в Европа. В нея се забранява безпокоене на гнездящите птици, вземане на яйца или опръстеняване на малките; изграждане на пристанищни съоръжения; риболов в блатната част и акваторията в периода 1 март – 30 юли.
В Резерват „Калиакра“ предмет на опазване са характерна степна растителност с множество редки, реликтни и ендемични за България и Европа растителни и животински видове, крайбрежни морски екосистеми, единствено находище на тюлена монах, египетски лешояд, гнездово находище на водоплаващи птици и др. В резервата са забранени всякакви дейности, с някои изключения, посочени в Закона за защитените територии.
Защитена местност „Кокетрайс“ е за опазване на пясъчна банка и на бентосна фауна в Черно море. В нея е забранен добивът на пясък без положително решение по ОВОС, добивът на миди, рапани и риболов чрез дънно тралене и драгиране, както и замърсяване с нефтени продукти и други отпадъци.
В България до този момент е постигнато значително покритие на обектите от Националната екологична мрежа на крайбрежните морски пространства в обхвата на континенталния шелф – 22% от акваторията.