Служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков извести днес, че докладът на МВР за изборите не е окончателен и ще има нов след 30 дни. Следващият отчет за вота на МВР-шефът е на междуведомственото звено, в което участват прокуратурата и ДАНС.
“Изготвихме доклад, изпратихме го до президента, до Народното събрание и до Министерския съвет, но този доклад не е окончателен, след 30 дни ние ще изготвим окончателния, тъй като очакваме в рамките на тези 30 дни резултатите от нашите действия да претърпят развитие във възходяща форма”, обобщи Илков.
От 984 сигнала за нарушаване на изборното законодателство, 724 са свързани с купуване на гласове. 80 са за неправомерна агитация, 14 за унищожаване на имущество, 3 за корпоративен вот и 163 за други нарушения, свързани с изборния процес.
“Основната задача на МВР беше да организира и да създаде един добър обществен ред, преди, по време и след изборния процес. Също така да осигури охраната при транспортирането на всички изборни книжа, машините за гласуване и да осигури охраната във всички изборни секции, пожарната и пътната безопасност“, заяви министърът.
Имаше и екипи от 187 полицая от Главна дирекция “Национална полиция” в цялата страна. Те извършваха контрол и участваха пряко в проверка на сигнали с фактическа и правна сложност, за да избегнем спекулации, че проверката може да не е била обективна, обясни Илков.
984 са сигналите за купуване на гласове, а на миналите избори през юни са били 622. Това е увеличение с 58,2%, заяви Илков.
128 са образуваните досъдебни производства, а преди са били 103, което е нарастване с 24,3%. 115 от тях са за нарушаване на политическите права на гражданите, а 73-ма души са били задържани. Арестуваните на миналия вот са били 67, което е увеличение с 9%. МВР е издало и 1934 предупредителни протокола, което е с над 500 повече от на предния вот. Ведомството е провело и 227 акции – 60 повече от изборите през юни.
МВР-шефът заяви, че в разпространените във Фейсбук данни на “Българските елфи” не е имало факти и конкретика, някои от хората били с прякори, други с инициали. МВР обаче проверило всички – общо 245 души. Имало починали и 15 души, които били в чужбина. 25 души не били открити на адресите си, нито имали актуални мобилни телефони. Един от сигналите бил пускан и за 49-ото, и за 50-ото НС. Илков обясни, че това е “кампанийно подаване” на сигнали без факти и обстоятелства. МВР не намерило нищо по-различно от случилото се на предходните избори. Въпреки това ведомството проявило по-голяма активност и нямало нито един пренебрегнат сигнал.
Има и ефективна присъда на купувач на гласове. Тя е 6 месеца затвор и е издадена от Районния съд в Плевен. При досъдебно производство, водено от Областната дирекция в Плевен, попаднали и на кандидат за депутат и настоящ депутат, който търгувал с гласове. Сигналът бил изпратен в Софийска градска прокуратура. Само тя може да разследва хората с имунитет. Илков обеща повече детайли по случая на по-късен етап.