Приходите в руския бюджет от данъци върху добива на цифрови активи ще възлизат на около 50 милиарда рубли годишно, прогнозира Индустриалната минна асоциация. Законът за легализирането на копаенето на криптовалути в Русия влезе в сила на 1 ноември 2024 година. Руският президент Владимир Путин подписа документа в началото на август. Законът въвежда понятия като „копаене на цифрова валута“, „пул за копаене“ и „оператор на инфраструктура за копаене“.
Само юридически лица и индивидуални предприемачи, включени в специален регистър, поддържан от Федералната данъчна служба (FTS), ще получат правото да копаят криптовалути. Обикновените граждани също ще могат да „коват монети“, но при условие че потреблението им на електроенергия е в границите.
Законът осигурява правен статут на крипто копаенето.
Очаква се пълното легализиране на копаенето да е от полза както за отделните копачи на монети, така и за държавата като цяло. Това, например, ще насърчи минните оператори да разработват нови проекти, ще увеличи броя на работните места в регионите, ще осигури подкрепа за иновациите, ще увеличи данъчните приходи и, разбира се, ще осигури допълнителна печалба за доставчиците на електроенергия, активно консумирана от минни ферми.
Пазарът на криптовалута днес се развива бързо.
Оборудването за нейното копаене се подобрява, а блокчейните бързо навлизат в нашето ежедневие. Не е изненадващо, че има и много митове, свързани с копаенето, които пречат на начинаещите да постигнат успех.
По отношение на развитието на индустриалния добив №1 са САЩ, като Русия в момента е на второ място след САЩ. Но експертите подчертават, че по отношение на темповете на растеж руснаците са значително по-напред дори от американците.
Смята се, че ASIC миньорите са шумни и трудни за работа, както и не са екологични и вредни за здравето. Всъщност
повечето съвременни индустриални ASIC машини за добив не са подходящи за домашна употреба
и инсталирането им у дома може да доведе до неблагоприятни последици, тъй като домашната електрическа мрежа не е предназначена за толкова мощни потребители. Затова майнинг оборудването се поставя на специално определени места – центрове за данни (майнинг хотели). Тяхната инфраструктура е изградена така, че да предпазва напълно населението от шум и да гарантира безопасното потребление на големи количества електроенергия.
Според някои, ASIC машините за добив често се повреждат.
Но, ако устройството е поставено в правилните условия, с непрекъснато и стабилно електрозахранване и правилно организирана вентилация, а също така се обслужва правилно и на правилните интервали, тогава то ще бъде едновременно надеждно и издръжливо. Тези услуги и условия обикновено се предоставят от горепосочените центрове за данни. Честотата на поддръжка зависи преди всичко от условията и интензивността на работа, както и от техническите възможности на модела, а продължителността на живота зависи от надеждността на използваните компоненти, качеството на охлаждане и стабилността на предлаганото ел.захранване и редица други фактори.
Друг мит е, че добивът представлява голяма опасност за инвестициите.
С правилния подход добивът е стабилен бизнес с добра доходност:
но при условие, че инвеститорът не очаква незабавно изплащане на проекта. Дългосрочното планиране (поне три години), отказът от инвестиране в рискови проекти, както и диверсификацията на портфолиото от оборудване и копаене на различни монети ще помогнат за значително намаляване на рисковете.
Мит е и това, че добивът е скъп и вече не е печеливш.
Въпреки колебанията на пазара, майнингът остава печеливш не само за големите играчи –
особено след като закупуването на оборудване става все по-достъпно. Сега, с одобрението на спот ETF, огромни инвестиционни фондове по света инвестират в криптовалути – като BlackRock, Grayscale, Fidelity Investments. Към август тази година капитализацията само на биткойн е повече от трилион долара. Следователно е глупаво да се твърди, че криптовалутите не са подкрепени с нищо. Крипто е отличен инвестиционен инструмент и актив за защита срещу инфлация. Диверсификацията на активите в настоящите условия е необходимост и като се вземе предвид горното, част от тези активи трябва да бъдат криптовалута, защото това е нашето бъдеще.
Така че най-важното е да не вярваме на слухове и да подходим към въпроса компетентно и отговорно, отбелязват експертите.