От служебния кабинет се похвалиха с надграждане на видеонаблюдението на изборите. “Служебното правителство гарантира пълна прозрачност и публичност на парламентарните избори, като надгради процеса по видеонаблюдението в реално време и видеозаснемането след края на изборния ден в секционните избирателни комисии на предсрочните парламентарни избори.”Towa заяви служебният министър на иновациите и растежа Росен Карадимов, който бе координатор на дейностите на кабинета по организационно-техническата подготовка на изборите. Той даде съвместен брифинг със служебния министър на електронното управление Валентин Мундров.
Двамата представиха пред медиите отчета на правителството за материално-техническото обезпечаване на вота.
“Видеонаблюдението и видеозаснемането при преброяването на бюлетините от секционните избирателни комисии, чието техническо обезпечаване е отговорност на изпълнителната власт, е допълнителен ключов инструмент за гарантиране прозрачността и честността на изборите. Заради това освен добрата организация по подготовката и профилактирането на устройствата за видеонаблюдение и видеозаснемане, служебният кабинет предприе и допълнителни мерки за надграждането на процеса. Сред тях са гласовите съобщения, които за първи път предупреждават членовете на СИК, в случай че пада батерията и устройствата трябва да включат към електрическото захранване, както и ако те не са позиционирани правилно. В голям брой от случаите преди това са причините за липса на записи или за невъзможността те да изпълнят реално функцията си”, бе изтъкнато на брифинга.
На тези избори онлайн излъчване на живо е имало в 11 400 от 11 626 или в 98.06% от секции. За сравнение, при предходните избори, онлайн излъчване на живо е имало в по-малко секции- 95.37%.
Всички записи от онлайн излъчването са достъпни на портала https://evideo.bg. Само от 60 устройства от общо 11 626 липсват записи. “Това е огромно покритие – 99.5% от всички устройства и гарантира публичността на работата на СИК по броене и отчитане на изборния резултат. Информацията за липсващите секции ще бъде предоставена на ЦИК, тъй като само те могат да предприемат последващи действия“, каза министър Мундров.
“Правителството предприе допълнителните мерки, за да бъде гарантиран и надграден този процес, защото именно благодарение на прегледа на публичните записи, които изпълнителната власт осигури, се изнасят фактите за нарушения по преброяването и отчитането на вота. Процесът по видеонаблюдение и видеозаснемане има превантивна функция относно изборните нарушения, както и съществена роля и за разкриване на изборните нарушения“, коментира министър Карадимов.
Двамата министри акцентираха и върху отлична комуникация с ЦИК във връзка с гарантирането на честността на машинния вот. Първо, са били положени усилия за унищожаване на хартията от предходни избори от областните и общинските администрации. Министър Карадимов подчерта, че твърденията, че хартията за машинния вот, доставена от Печатницата на БНБ, не отговаря на изискванията, което е довело до проблеми с машинното гласуване, категорично не са верни.
Доказателството за това е, че на този вот са дефектирали само 125 машини от общо 9510, а всички работят с една и съща хартия. Затова причините следва да се търсят другаде – например в качеството на извършената профилактика на машината, на принтера. “Ако доставката на хартията се извършва от същата фирма, която е избрана да подготви машините, то тогава би имало значителна концентрация на процеса, което винаги създава предпоставки за съмнения“, отбеляза Карадимов.
За проверката на машините преди спедицията им от склада министрите подчертаха, че това е отговорност на ЦИК, а кабинетът ѝ е оказал пълна подкрепа, като е осигурил над 50 ИТ експерти от държавната администрация. “Въпреки пречките от страна на фирмата изпълнител „Сиела Норма“ , благодарение на усилията на Министерството на електронното управление бяха проверени една трета от всички машини – 3306 от 9510 устройства, което е в пъти повече от минали избори. Това направи този вот най-строго проверяваният досега”, изтъкнаха още министрите.
За 63 избирателни секции липсва постъпил видеопоток на живо и запис от предсрочните парламентарни избори на 27 октомври. Това съобщи по-рано днес заместник-председателят и говорител на Централната избирателна комисия Росица Матева по време на днешното заседание на Комисията, позовавайки се на данни от “Информационно обслужване”.
Матева допуска, че в някои секции има подмяна на вота. Това обаче може да се установи само ако има частично или цялостно касиране на изборите.