Нова сделка между две големи международни компании ще създаде съвместно предприятие, което ще стъпи на пазарите на изкупуване на дългове, на небанково краткосрочно и средносрочно кредитиране и на недвижими имоти в България.
ЕОС Инвест ЕЕ ГмбХ (EOS Invest EE GmbH), дружество с ограничена отговорност, учредено съгласно законите на Германия, с адрес на регистрация в Хамбург, и Международната финансова корпорация (International Finance Corporation), международна организация, създадена с Учредителния си договор между държавите-членки, включително България, с адрес на управление във Вашингтон,
ще създадат в България съвместно предприятие.
Те са уведомили Комисията за защита на конкуренцията /КЗК/ за своето намерение.
Групата ЕОС, част от която е ЕОС Инвест, е международен доставчик на персонализирани финансови услуги
и е част от по-широката Група Отто, която е активна в световен мащаб в областта на търговията на дребно и свързаните с нея услуги. В България Групата Отто е активна чрез Групата ЕОС в областта на изкупуването и събирането на дългове, кредитирането със собствени средства и услугите в областта на недвижимите имоти. Освен това други предприятия, които са част от по-широката Група Отто, са активни в България в други бизнес сектори, като онлайн търговия на дребно и снабдяване с нехранителни стоки на дребно.
EOS е една от водещите световни компании за финансови услуги и предоставя услуги по събиране на дългове на множество клиенти в Европа, Северна Америка и Азия. Над 6000 служители по целия свят се стремят да намерят най-добрите решения за клиентите на EOS Group. Заедно с доверени партньори, EOS предлага услуги по събиране на вземания в над 180 държави.
Международната финансова корпорация е член на Групата на Световната банка
и най-голямата глобална институция за развитие, насочена към частния сектор в нововъзникващите пазари и развиващите се икономики. В България МФК е активна във финансирането на проекти чрез дългосрочни заеми, дялово участие и квазидялови инструменти. Глобалната програма за търговско финансиране на корпорацията предоставя и краткосрочно финансиране чрез местни финансови институции. Международната финансова корпорация предоставя и консултантски услуги в България.
Предвижда се съвместното предприятие да се занимава с придобиване на обезпечени и необезпечени портфейли от необслужвани кредити и портфейли от притежавани от банки недвижими имоти (РЕО), както и с отпускане на краткосрочни и средносрочни мостови заеми на корпоративни кредитополучатели/малки и средни предприятия.
Очаква се планираната концентрация да доведе до малки припокривания на националните пазари на изкупуване на дългове, на небанково краткосрочно и средносрочно кредитиране и на недвижими имоти в България.
От КЗК отбелязват, че всяко трето заинтересовано лице може да представи информация или да изрази своето писмено становище относно сделката и въздействието, което тя може да окаже върху ефективната конкуренция на съответния пазар в страната.
„Съобщението е изготвено от уведомителите, като КЗК си запазва правото да се произнесе с окончателно решение след извършването на цялостна оценка на нотифицираната сделка“, отбелязват от регулатора.