Изборният сезон в САЩ, който приключва на 5 ноември, е богат на събития, които насочиха общественото мнение в различни посоки, като опита за убийство през юли на републиканеца Доналд Тръмп и предаването на щафетата на Демократическата партия от Джо Байдън на Камала Харис. И всичко това попречи на избирателите да се замислят върху ключовия въпрос: каква политика би следвал всеки кандидат, ако спечели.
Американците са загрижени преди всичко за икономиката. Според проучванията на общественото мнение гражданите на САЩ имат по-голямо доверие на Доналд Тръмп по тази тема. И въпреки че 23 нобелови лауреати по икономика твърдят, че планът на Камала Харис е много по-добър, американците изглежда са решили всичко за себе си.
Основното нещо, което
тревожи американците сега, е икономиката и разходите за живот.
Това се доказва от данни на Gallup. Изследователският институт посочва, че 52% от респондентите казват, че икономиката е „изключително важен“ въпрос. Други 38% смятат икономиката за „много сериозен“ проблем.
В същото време 54% от анкетираните вярват повече на бившия президент Доналд Тръмп, отколкото на настоящия вицепрезидент Камала Харис, по икономически въпроси. И това, смята Галъп, „му дава значително електорално предимство“.
По време на кампанията
бившият шеф на Белия дом представи на избирателите редица атрактивни иновации.
Например, той възнамерява да сложи край на практиката на облагане на социалноосигурителните пенсии и бакшишите, обещава да не повишава възрастта за пенсиониране и да не намалява нито пенсионните обезщетения, нито здравните осигуровки за пенсионерите – и това не отговаря съвсем на традиционната републиканска мантра за себе си -регулиране на пазара. Освен това бившият президент ще направи постоянно данъчно облекчение за дете под 17 години от 2 хиляди долара.
Ако спечели,
Доналд Тръмп иска да намали корпоративните данъци от 21% на 15%
и да удължи личните данъчни облекчения, които въведе през 2017 година.
Въпреки това, на митинг в Джорджия през септември, той поясни, че това ще се отнася само за „тези, които произвеждат продуктите си в Съединените щати“. Политикът заплаши тези, които произвеждат стоки в чужбина, с мита от 10-20 процента. Те ще са максимални за внос от Китай.
Републиканецът ще се противопостави и на нарастването на държавния дълг, който достигна почти 36 трилиона долара (124% от БВП). Честно казано, при Доналд Тръмп националният дълг нарасна два пъти по-бързо, отколкото при Джо Байдън. Но кампанията на Тръмп обяснява това с това, че тогава е било необходимо да се борим с пандемията. Сега икономическата програма на Тръмп е насочена към прекратяване на „безразсъдните големи държавни разходи“. Кандидатът дори иска да създаде специално министерство за това и да постави начело на милиардера Илон Мъск.
Дневният ред на Камала Харис е много по-социално ориентиран.
Нейният основен аргумент: политиките на Доналд Тръмп ще обогатят корпорациите и най-богатите, вместо да подкрепят средната класа.
Фокусът на демократите е върху семействата със средни доходи и малкия и среден бизнес. Тя ще се стреми да повиши минималната заплата (до какво ниво от сегашните 7.25 долара на час не се съобщава). Ще се търси и решение на жилищната криза с построяването на 3 милиона нови достъпни апартаменти и къщи и осигуряване на до 25 000 долара първоначални плащания на купувачите на жилище за първи път.
Предвижда се и разширяване на данъчните кредити за нископлатените работници и американците с деца (6 хиляди долара за семейства с новородени и 3600 долара на дете за семейства с деца под шест години). Ще се работи за разширяване на данъчната политика на Джо Байдън като се избегне повишаването на данъците на американските домакинства, които печелят до 400 хиляди долара годишно. Като цяло Камала Харис обяви планове за намаляване на данъците за американците от средната класа.
В същото време се предлага да се въведе 28% данък върху дългосрочните капиталови печалби за тези, които печелят 1 милион долара или повече. А 25-процентов данък върху нереализираните капиталови печалби ще бъде наложен на онези, чието нетно състояние надхвърля 100 милиона долара. Камала Харис и кандидатът за вицепрезидент Тим Уолц многократно са обяснявали, че целта им е
най-богатите американци и най-големите корпорации да плащат своя „справедлив дял“
за развитие на Америка.
Камала Харис също иска да използва първите си 100 дни като президент, за да въведе федерална забрана за “манипулиране на цените”. Това предложение озадачи много американски икономисти, които припомниха, че в Съединените щати свободният пазар и подобни действия не водят до нищо добро.
Мнозина обаче, напротив, смятат, че планът на Камала Харис е значително по-добър от този, предложен от Доналд Тръмп. Сред тях например са 23 нобелови лауреати по икономика, подписали колективното писмо (това са повече от половината от живите американски лауреати на тази награда). „Въпреки че всеки от нас има различни възгледи относно детайлите на различните икономически политики, ние вярваме, че като цяло икономическата програма на Харис ще подобри икономическото здраве на нашата страна, ще увеличи инвестициите, устойчивостта, възможностите за работа и справедливостта и ще надхвърли контрапродуктивното на Доналд Тръмп икономически дневен ред”, се казва в писмото, цитирано от CNN.
По този начин, както отбелязва Axios, „по време
на тези избори се появи още едно сериозно разделение – между избиратели и икономисти“.
„Гласуването на икономистите“, както отбелязва порталът, няма голямо значение. Те са много по-малко от избирателите, които през последните години не се вслушват в тезите на експертите, че американската икономика сега е силна. Избирателите забелязаха само инфлацията и непосилното поскъпване на живота. „Поради текущата инфлация и постоянното, не съвсем честно, споменаване на Тръмп за лидерството му на „най-великата икономика в историята на света“, избирателите като цяло го предпочитат“, заключава колумнистът на USA Today Рекс Хупке. И напомни, че всъщност икономиката при Доналд Тръмп също е далеч от идеалната.
(по материали от чуждестранния печат)