Преди всичко друго новият парламент трябва да промени Изборния кодекс, тъмната стая е мястото, където вотът става явен, смята Мустафа Емин
Политиците трябва дебело да си запишат, че моделът на клептокрацията е рискован за всички, включително за ползвателите му. Поддържайки този модел, те режат клона, на който са седнали – светът е все по-опасно място и оцеляването е възможно чрез устойчиви демокрации. Бъдещето е на България на регионите, властта да слиза по-близо до хората. Гласът на избирателите се подменя в залите на секционните комисии, над 12 хиляди на брой. Основното броене трябва да се случва в общински преброителни центрове, общо 265. В секционните комисии ще се преброява и протоколира само общият брой на бюлетините. За кого са подадените гласове ще се брои в общински център, с общинска избирателна комисия, под надзора на държавна администрация и всички партии. Това е базовият модел на английското изборно законодателство. Тайната на вота трябва да се гарантира, но тъмните стаички трябва да се премахнат – там вотът става явен.
Това заяви във видео интервю за СТУДИО БАНКЕРЪ експертът по национална сигурност Мустафа Емин, член на националното ръководство на ДаБГ.
Още от интервюто:
Как реално може да бъде ограничено купуването на гласове?
Какъв е пътят за промяна на изборното законодателство?
Възможно ли е сегашните избиратели на Ахмед Доган да родят демократична политическа сила с ново ръководство?
Какво е бъдещето на коалиция ПП-ДБ?
Как властта на регионите подпомага националната демокрация?
Вижте първата част от интервюто с Мустафа Емин