По време на заседанието на общо събрание на Българо-украинската индустриална камара /БУИК/ към БТПП Лилия Иванова бе преизбрана за председател на БУИК за нов 2-годишен период. Димитър Делчев, съдружник в адвокатско дружество “Евролекс България” пък стана заместник-председател. Това съобщиха от Българската търговско-промишлена палата.
Лилия Иванова направи обзор на икономическите данни за търговията между България и Украйна. Тя посочи, че се забелязва
спад в стокообмена през миналата година спрямо 2022 година
и представи структурата на вноса и износа през последните години. Екипът на БУИК е работил за създаване на връзки с партньори от Украйна и набиране на нови членове през изминалия двегодишен период. Конкретните казуси на подкрепа са свързани с оказване на съдействие на украински фирми в България при контакти с банките, информиране на институциите за трудностите при извършване на сухопътен транспорт до и от Украйна, както и информиране на украинските бизнес партньори чрез Украино-българската ТПП за бизнес инициативи на наши компании.
Като най-значими събития в дейността на камарата се очертават организираните два бизнес форума –
Регионален бизнес форум в Русе през декември 2022 г. и Бизнес форумът през април 2024 г. в София, който събра около 90 български и украински компании.
Сергей Марусенко, заместник-председател на Украино-българската търговско-промишлена палата /УБТПП/ и член на БУИК, отбеляза съдействието от страна на БТПП и смесената камара. Той представи идеи и виждания за активизиране на дейността на Българо-украинската индустриална камара и популяризиране на дейността на камарата сред украинската общност в България.
Цветан Симеонов, председател на БТПП, оцени високо усилията на ръководството на БУИК за активизиране на дейността на камарата и изрази готовността на Палатата за оказване на съдействие на бизнеса от България и Украйна. Той сподели, че продължаващият военен конфликт в Украйна не трябва да обезсърчава бизнеса и развитието на търговско-икономическите отношения между двете страни.
Общото събрание приет отчета за дейността на БУИК за периода 2023-2024 г., както и програма за дейността и финансов план за 2025-а.
През последните години
търговско-икономическите отношения между България и Украйна бележат положително развитие.
Двустранният стокообмен за миналата година е за 1.96 милиарда щатски долара, което е 1.9 на сто от общата търговия на България. Данните от икономическото министерство показват, че има спад от 34.9%, като той е подкрепен от свиване и на износа, и на вноса. Разбира се, това се отнася само до търговията с традиционните стоки и услуги. За търговията с оръжие има отделни статистики. През последните години страната ни има отрицателно търговско салдо с Украйна.
В износа ни има нефтени масла и масла от битуминозни минерали, различни от суровите, минерални или химични торове, съдържащи два или три от подхранващите елементи: азот, фосфор и калий, други торове, медикаменти и други. Водещи стоки във вноса са полупродукти от желязо или от нелегирани стомани, слънчогледово, шафраново или памучно масло и техните фракции, дори рафинирани, плосковалцувани продукти от желязо или от нелегирани стомани, семена от слънчоглед, дори натрошени, захар от захарна тръстика или от цвекло и химически чиста захароза и други.
По данни на БНБ сумарните преки чуждестранни инвестиции от Украйна в България към 2023 г. възлизат на 322.3 млн. евро.