Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов съобщи, че нито той като министър, нито Министерството на енергетика разполагат с информация за продажбата на “Лукойл Нефтохим Бургас”.
Малинов даде брифинг в Министерския съвет във връзка с информацията, публикувана във вестник “Файненшъл таймс”, който се позовава на свои източници, че руският енергиен гигант “Лукойл” планира до края на годината да продаде мажоритарния си дял в рафинерията си в България, най-големия актив на компанията на Балканите, на катарско-британски консорциум.
Министърът каза, че такава информация не му е предоставена нито от мажоритарния акционер в “Нефтохим Бургас”, нито от оперативното ръководство на рафинерията, нито от представителя на държавата, който е в Надзорния съвет на дружеството. “Това мен лично ме притеснява – липсата на каквато и да е информация, предоставена по официален път”, изтъкна той.
Малинов съобщи, че още днес ще отправи официални запитвания до акционерите и до оперативното ръководство на рафинерията за тази потенциална сделка. “Ако получим такава информация, ще я анализираме и съответно ще изготвим нашия доклад и поради тази причина не бих могъл да коментирам посочения от вас медиите нов собственик, тъй като не съм запознат нито със структурата, нито със състава на тази собственост”, заяви Малинов.
“Лукойл избра консорциум, съставен от Oryx Global, контролиран от катарския бизнесмен Ганим Бин Саад Ал Саад, и базираната в Лондон търговска къща за стоки DL Hudson като предпочитан купувач и заяви, че иска да приключи сделката преди края на годината” пише изданието.
Oryx е отказал коментар. DL Hudson не е отговорил на искания за коментар.
Забраната за внос на руски петрол в целия Европейски съюз след пълномащабното нахлуване на Москва в Украйна през 2022 година направи все по-трудно работата на “Лукойл” в България, се казва още в публикацията.
“Като член на ЕС и НАТО, България също оказва натиск върху “Лукойл” да напусне. Миналата година тя удари компанията с 60-процентов данък върху печалбата в опит да изгони собствениците. Той също така забрани износа на продукти на базата на руски суров петрол от “Лукойл Нефтохим Бургас”, припомня “Файненшъл таймс”. И допълва, че “България, която беше приятелски настроена към Русия преди инвазията, изпрати важни боеприпаси и оръжия до Киев и дори дизел от рафинерията “Лукойл” през първата част на войната”.