Учени отдавна подозират, че кетогенната диета може да успокои прекалено активната имунна система и да помогне на някои хора със заболявания като множествена склероза. Сега те имат основание да вярват, че това може да е истина.
Учени от UC San Francisco откриха, че диетата кара червата и микробите да произвеждат два фактора, които намаляват симптомите на множествена склероза при мишки.
Ако това изследване се приложи към хора, то посочва нов начин за лечение на множествена склероза и други автоимунни заболявания с добавки.
Кетогенната диета сериозно ограничава въглехидратните храни като хляб, паста, плодове и захар, но позволява неограничено консумиране на мазнини.
Без въглехидрати, които да използва за гориво, тялото разгражда мазнини вместо тях, произвеждайки съединения, наречени кетонови тела. Кетоновите тела осигуряват енергия за клетките и също могат да променят имунната система.
В новото изследване, което беше публикувано на 4 ноември в Cell Reports, екипът разгледал как диетата, богата на кетонови тела, повлиява на мишки, които не могат да произвеждат βHB в червата си и установили, че тяхното възпаление е по-сериозно.
Но когато изследователите добавили βHB в диетите на мишките, те се подобрили.
За да разберат как βHB влияе на чревния микробиом, екипът изолирал бактерии от червата на три групи мишки, които били хранени или с кетогенна диета или с високомазнинна диета обогатена с βHB.
След това те анализирали метаболитните продукти на различните микроби на всяка група чрез имунен тест и установили, че положителните ефекти от диетата идват от представител на рода Lactobacillus: L. murinus.
Две други техники, секвениране на генома и масспектрометрия потвърдили, че L. murinus, който открили, произвежда индолова млечна киселина, която е известна с влиянието си върху имунната система.
Накрая, изследователите лекували мишките с множествена склероза с ILA или L. murinus и техните симптоми се подобрили.
Търнбау предупреди, че подходът с добавки трябва да бъде тестван и при хора с автоимунни заболявания.
„Големият въпрос сега е доколко това ще се приложи при реални пациенти“ каза той. „Но мисля, че тези резултати дават надежда за разработването на по-поносимо решение, което да помага на тези хора, вместо да ги караме да спазват една изискваща и ограничителна диета.“
Четете още : Най-добрите храни с ниско съдържание на натрий за здраво сърце