Машините за гласуване трябва да се съхраняват в държавен склад, проблемът със спрелите машини не беше в хартията.
Това коментира в Свищов министърът на иновациите и растежа Росен Карадимов и допълни, че правителството няма информация защо работа спряха над 120 машини, защото договорът е между фирмата изпълнител и Централната избирателна комисия.
Той изрази задоволство от изразената политическа воля за промени в Изборния кодекс за изчистване на избирателните списъци от така наречените мъртви души.
Министър Карадимов коментира в Свищов, където направи първа копка на Дунавския индустриален технологичен парк, че седмите извънредни парламентарни избори са станали заложник на търговските интереси между две фирми.
“Не знам кой, кога, по какъв начин и как доведе държавата до там тя да зависи от два търговски спора, в основата на демократичния, на изборния процес са два търговски спора между две частни фирми”, каза той.
Освен съхранението на машините в държавен склад, за подобряване на организацията на следващите избори, когато и да са те, според министър Карадимов трябва да се направят още няколко неща:
„Трябва да бъде създадена организация, така че с помощта на експерти на правителството да бъдат проверени контролно много повече машини. Ние имахме готовност да проверим около 6000 машини. Видеонаблюдението трябва да бъде усъвършенствано, така че да покрие абсолютно гарантирано всички секции“, посочи той.
Изпълнителната власт няма правомощия и не бива да се меси в изборите, заяви министър Карадимов в отговор на въпрос на БНР за честността на вота. Според него отговорни за това са избирателните комисии и политическите формации.