В първата си реч след изборите републиканецът Доналд Тръмп обеща на американците „Златна ера“ и просперитет. Европа също има своя „златен шанс“ да се еманципира от Големия брат по отношение на своята сигурност, икономика и международни отношения. Това не бива да е отделяне от трансатлантическия партньор, а поставяне на отношенията им на равна основа, най-вече чрез грижа за бизнеса и инвестиции в обща европейска отбрана.
Политиците в Брюксел до последно таяха надежда, че кандидатът на Демократическата партия Камала Харис ще стане господарка на Белия дом. Това се оказа доста наивно, както и социологическите прогнози, даващи на двамата претенденти равен резултат. В крайна сметка Тръмп спечели 276 електорални гласа срещу 223 за Харис, както и мнозинство в Конгреса. Но,
далеч по-важното е, че той успя да спечели и т. нар. народен вот.
За него гласуваха белите американци от работническата класа, средната класа, младите хора, които гласуват за първи път, както и хората, които традиционно не се интересуват от политика. Освен това, той – отявленият републиканец – взе и голяма част от гласовете на демократите сред латиноамериканците, хората от арабски произход и дори от чернокожите американци.
Причината за това е съвсем проста, но явно в Европа не я разчетохме правилно. Преди вота Тръмп зададе на избирателите прост въпрос:
„Доволни ли сте от доходите си през последните четири години?“
И отговорът… не закъсня. Съединените щати не са социална държава и не са склонни да помагат на света преди да са се погрижили за себе си. Затова в страната на капитала Харис остана непопулярна сред огромна част от населението, а каузите й като правото на аборт, правата на жените и зелените политики не успяха да пробият убеждението на повечето американци, че на първо място са доходите им.
Според проучване, публикувано през лятото,
73% от американците посочват икономиката като приоритет.
Причината е семпла – ако националната икономика върви напред, индивидуалното богатство и стандарт на живот също растат.
Джо Байдън влезе в Белия дом през 2021 г. – в разгара на пандемията, а малко по-късно започнаха проблемите със световната верига на доставки. В резултат на това, бизнесът вдигна цените, а най-богатите станаха още по-богати за сметка на останалите американци. Тръмп обеща на избирателите да се фокусира върху този проблем и да го реши. Обеща да се справи и с другия болен проблем – неконтролируемата нелегална миграция.
Съдейки от повечето коментари в Европа,
победата на републиканеца е лоша новина, а очакванията – апокалиптични.
Прогнозира се той да преобрази икономически страната в ущърб на ЕС, да сведе връзките до минимум, да накара Европа сама да се грижи за отбраната си, промени климатичната политика на САЩ и да направи доста поразии в НАТО, като например да откаже закрила за онези страни, които не инвестират достатъчно в отбрана. Всичко това едва ли ще се случи. Със сигурност ще има промени, но те ще засягат американците, защото неговият фокус ще е вътрешната политика.
Освен това
Тръмп едва ли ще отдалечи икономически САЩ от Европа,
защото тази връзка и без това е слаба. Сделката за внос на стомана и алуминий беше полурешена от администрацията на Байдън, но свободната търговия си остана тема табу. Да не говорим за Закона за намаляване на инфлацията, който на практика ощетява европейските производители.
През лятото бе съобщено, че Брюксел разработва двуетапна търговска стратегия, в случай, че Доналд Тръмп спечели изборите. ЕС ще предложи на републиканеца бърза сделка и целенасочени ответни мерки, ако Вашингтон наложи наказателни мита. Еврочиновниците смятат, че
подходът на “моркова и тоягата” е най-добрият отговор на обещанието на Тръмп
да наложи минимално мито от 10%, което според тях може да намали износа на ЕС с около 150 млрд. евро годишно. Новият президент вече се закани да накаже европейците за това, че не купуват достатъчно американски стоки и наводняват пазара им с автомобили.
Най-голяма щета той може да нанесе на Европа, ако оттегли американската помощ за Украйна и стовари цялата тежест върху Стария континент. Тръмп не е веднъж е казвал, че
Украйна е в Европа и следователно е проблем на европейците.
В крайна сметка, Тръмп спечели и това със сигурност ще последват много промени. Европа трябва да засили търговската си и индустриална политика, защото ни предстоят години на всеобщ протекционизъм, но пък тези процеси не са от вчера, за да се изненадваме, а текат от години.
Всички негативи имат и обратна страна – те са шанс за Европа да се концентрира върху собствените си дела и интереси. Ако направи това, едва ли ще пострада особено, каквито и да са бъдещите решения на новия президент на САЩ.