Чистотата и поддръжката на обществените територии в София ще струва над 300 млн. лв. през 2025 г.

Чистотата и поддръжката на обществените територии в София ще струва над 300 млн. лв. през 2025 г.

План-сметката за почистването на София за 2025 г. е публикувана за обществено обсъждане, като крайният срок за изпращане на предложения и становища е до 6 декември.

Общо средствата за осигуряването на дейностите по чистотата и поддръжката на обществените територии за 2025 г., са в размер на 302 192 935 лв. или 6% повече от бюджета, с който общината разполагаше през 2024 година.

Столичният кмет Васил Терзиев заяви, че акцент се поставя върху подобряването на средата – озеленяване, поддръжка и почистване – на училищни дворове, детски, здравни и социални заведения и гробищните паркове. Повишават се изискванията за чистота и контрол.

Целта ни е да създадем условия, за да бъдат намалени количеството генерирани отпадъци, особено на смесения битов отпадък, и да повишим дела на повторната употреба и разделното събиране на отпадъците. Въпреки повишените разходи запазваме непроменен размера на таксата за битови отпадъци за гражданите”, заяви градоначалникът.

Увеличават се средствата за поддръжката и озеленяването с фокус върху училищни дворове, детски, здравни заведения, социални домове и гробищните паркове. Предвидените средства са в размер на 24 млн. лв. – с 8 млн. лв. повече от настоящата година. В оперативен план се увеличават с 3000 дка площите, които ще бъдат поддържани. Столичната община поема озеленяването и поддръжката на 459 общински училищни дворове, детски градини и ясли, здравни и социални заведения и гробищните паркове. Планът включва разширяването на обхвата и разрастването на дейността по поддържането и почистването на обектите от зелената система на града.

Акценти в план-сметка за 2025 година са следните:

  • Повишава се чистотата в града. Предвижда се осем пъти годишно миене на улиците с автоцистерна с маркуч. Осем пъти ще се мият както улиците, по които се движи градският транспорт, така и основните и вътрешнокварталните улици в районите. Продължава и механизираното метене на улици и площади, като средните кратности са 22 пъти месечно за периода от март-ноември. Предвижда се да бъдат изметени машинно 392 973 дка улични платна и площади;
  • Повишава се контролът на дейностите по чистотата на града. Общината внедрява алгоритми и модели, които да сигнализират при неизпълнение по дейности от чистотата. Предвижда се да бъде въведена система за наблюдение и управление на стандартната сметосъбираща техника. Целта е да бъде спряна възможността за злоупотреби. Камионите, които извозват битовите отпадъци, ще бъдат оборудвани с независима система, която включва бордови компютър, сензори за измерване на теглото на отпадъка, GPS устройство, комуникационен модул, RDF антена за разпознаване на контейнерите. Системата ще предоставя данни за маршрута, времето на изпълнение на задачите, както и разпознаването при опит за вдигане на неиндентифициран контейнер. Предвидените средства са в размер на 1 500 000 лева;
  • Разделното събиране на отпадъци и кръговата икономика са принципи, които Столичната община следва за устойчивото развитие на града. С цел да бъде намалено количеството на генерираните отпадъци се предвижда повишаването на дела на разделното събиране и повторната употреба на отпадъците. Столичната община предвижда 3.5 млн. лева за изграждането на площадки за разделно събиране на отпадъци от домакинствата.
  • Продължава въвеждането на мерки за технологично обновяване и подобряване на дейността на завода за отпадъци на София, като ще бъдат направени капиталови инвестиции на стойност 12 530 400 лева. Предвиждат се инвестиции за техника, включващи челен товарач, ротиращ телехендер с вишка за трудно достъпни места, когенератор, оптимизация на пречиствателна станция за пречиствателни води, сепарираща инсталация за рециклируеми материали и балиращи машини;
  • През 2025 г. ще се запази размерът на таксата битови отпадъци за имотите на гражданите и за жилищни имоти на юридически лица на 1,6 промила. Няма изменение в приетите видове основи за определяне на таксата за битови отпадъци.

Терзиев посочи, че последната план-сметка на София е приета през 2021 година. Той призовава гражданите и всички заинтересовани страни да се запознаят с предложените дейности, мерки и бюджет за тяхното изпълнение през 2025 г. и да се включат в общественото обсъждане с предложения и коментари за подобрения, както и всички общински съветници да подкрепят в залата на СОС план-сметката. И така след 3-годишна пауза София да има приета навреме план-сметка за 2025 г., изтъкна той.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст