Пазарът на офиси в София отчита умерена наемна активност през деветте месеца на тази година – малко над 130 000 кв. м е общият обем наети площи. Тази стойност е над средната петгодишна, като разпределението на типовете наеми остава без промяна. Това показват данните от анализ на консултантската компания за бизнес имоти Cushman&Wakefield Forton.
Подновяванията на договори продължават да формират около 40% от всички сделки, следвани от преместванията на наематели. Малкият дял на разширенията и новите наематели показва ограничен потенциал за органичен растеж на пазара и усвояване на нови площи въпреки че общият обем на сделките се връща към нивата преди пандемията.
Компаниите от IT и BPO сектора (аутсорсинг на бизнес процеси) остават основен двигател
на търсенето на офиси, макар и много от тях да продължават да оптимизират площите си под влияние на хибридната работа и свиването на дейност.
„Пазарът показва стабилност по отношение на търсенето и дела на свободните площи за поредно тримесечие. Тази стабилност обаче е продиктувана от слабото завършване на нови площи в условията на ограничено търсене“, коментира Йоанна Димитрова, мениджър „Офис площи“ в Cushman&Wakefield Forton. Според нея,
основният риск пред пазара е свързан с по-засиленото завършване на нови проекти,
ако търсенето и усвояването на площи останат на досегашните нива.
По данни на компанията, проектите в процес на изграждане към третото тримесечие са 178 000 кв. м с тенденция за увеличение през следващите тримесечия. Няколко нови сгради са във фаза на планиране или с разрешения за строеж в района на мол Paradise Center и бул. „Н.Й. Вапцаров“. През третото тримесечие обаче е завършена само една сграда в района на бул. „България“.
Нетното усвояване на площи, т.е. разликата между усвоени и освободени, през третото тримесечие е само 7000 кв. метра. От началото на годината тази стойност е малко над 45 000 кв. м, значително под нивата от преди пандемията.
Наемите на офиси клас „А“ на най-предпочитаните локации сгради в София отбелязаха слабо увеличение
през третото тримесечие, достигайки 18 евро/кв. метър. Основната причина за това покачване е високата заетост на високо технологични сгради с отлична локация. Търсените наеми в най-предпочитаните локации по основните пътни артерии се запазват в рамките на 14-17 евро/кв. метър. Доходността от първокласни офис площи в София е стабилна и поддържа нивата от второто период – 7.75 процента.